Sri Lanka: spotkanie międzyreligijne z Papieżem

Niech to braterskie spotkanie umocni nas wszystkich w wysiłkach, aby żyć w zgodzie i rozszerzać błogosławieństwa pokoju – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Podczas pierwszego dnia wizyty na Sri Lance Papież uczestniczył w spotkaniu międzyreligijnym. Wzięli w nim udział także przedstawiciele buddyzmu, hinduizmu, islamu i chrześcijaństwa.

Franciszek podkreślił, że dla dobra pokoju, nigdy nie wolno pozwolić, aby przekonania religijne były wykorzystywane dla sprawy przemocy i wojny. Ojciec św. wyraził pamięć o potrzebach ubogich. „Myślę szczególnie o potrzebach materialnych i duchowych ludzi ubogich, bez środków do życia, o spragnionych przede wszystkim słowa pocieszenia i nadziei. Myślę w tym miejscu także o wielu rodzinach, które wciąż opłakują swoich bliskich – mówił Papież.

– W tym właśnie duchu poszanowania Kościół katolicki pragnie współpracować z wami i ze wszystkimi ludźmi dobrej woli w dążeniu do dobrobytu wszystkich obywateli Sri Lanki. Mam nadzieję, że moja wizyta przyczyni się do wspierania i pogłębienia różnych form współpracy międzyreligijnej i ekumenicznej, jakie zostały podjęte w ostatnich latach. Te godne pochwały inicjatywy stworzyły możliwości dialogu, który jest istotny jeśli mamy się poznać, rozumieć i szanować nawzajem – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Ze względu na opóźnienia Papież nie pojechał na spotkanie z biskupami w siedzibie kurii. Udał się na nie w jego imieniu watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Spotkał się natomiast z prezydentem.

Papież Franciszek swoją wizytą na Sri Lance i Filipinach chce nieść umocnienie i pocieszenie prześladowanym i wykluczonym społecznie – powiedział ks. prof. Marek Chmielewski, kierownik Katedry Duchowości Katolickiej KUL-u.

– Ojciec św., zgodnie ze swoim imieniem, z przyjętym programem, udaje się do ludzi, którzy doznają różnych przeciwności, aby ich umocnić. Na Sri Lance chce się spotkać z chrześcijanami, którzy doznają prześladowań. Na Filipinach chce umocnić wiarę Kościoła i przede wszystkim dać umocnienie i pocieszenie dla ludzi, którzy ucierpieli wskutek tajfunów. Ojciec św. świadomie udaje się na Sri Lankę i Filipiny, aby pobudzić Kościół, który tam jest. To Kościół niezwykle dynamiczny. Te kraje są przyszłością Kościoła. Warto zaznaczyć, że co 10. katolik na świecie pochodzi z krajów Azji Mniejszej i Oceanii – zauważył ks. prof. Marek Chmielewski.

Jutro, podczas Mszy św. w Kolombo, papież  Franciszek będzie kanonizował bł. Józefa Vaza, zakonnika – ewangelizatora, beatyfikowanego przez Jana Pawła II.

Następnie w Madhu, w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, będzie przewodniczył modlitwie. Poszczególne punkty wizyty Ojca św. transmitują Radio Maryja i TV Trwam.

Poszczególne punkty wizyty transmitują Radio Maryja i TV Trwam.

Program Papieskiej wizyty [zobacz]

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl