fot. flickr.com

Papież Franciszek spotkał się z piłkarzami Juventusu Turyn i AC Milan

Papież Franciszek spotkał się w piątek z piłkarzami klubów Juventus Turyn i AC Milan. „Bądźcie mistrzami w sporcie, ale przede wszystkim mistrzami w życiu”- mówił do piłkarzy w przeddzień ich finałowego meczu o Puchar Włoch na Stadionie Olimpijskim w Rzymie.

Podczas audiencji, w której uczestniczyła też delegacja kierownictwa Serie A, papież wyraził uznanie dla talentu piłkarzy i tradycji ich klubów.

“Myślę o wielu kibicach, zwłaszcza młodych, którzy obserwują was z sympatią. Przyciągacie uwagę osób, które was podziwiają i dlatego musicie zachowywać się tak, by mogły dostrzegać w was cechy sportowców, zaangażowanych na rzecz głoszenia autentycznych wartości sportu”- powiedział Franciszek, który w swej ojczystej Argentynie był zagorzałym kibicem klubu San Lorenzo de Almagro z Buenos Aires.

Papież podkreślał, że sukces drużyny jest rezultatem “wielości ludzkich cnót” i wymienił wśród nich zgodę, lojalność, zdolność do przyjaźni i dialogu, solidarność. „To wartości duchowe, które stają się walorami sportowymi” – zauważył.

Franciszek dodał, że stosując te przymioty moralne piłkarze mogą ukazać prawdziwe cechy świata sportu, „czasem naznaczonego także przed negatywne zjawiska”.

“Chodzi po prostu o to, aby pokazywać, że każdy z was jest najpierw osobą, a dopiero potem piłkarzem; ze swymi ograniczeniami i swymi zaletami, ale przede wszystkim z własnym sumieniem, które, mam nadzieję, zawsze jest oświetlane również przez relację z Bogiem” – wyjaśnił papież.

Apelował do piłkarzy o braterstwo, wzajemny szacunek, zrozumienie i przebaczenie oraz „głoszenie wartości, które muszą charakteryzować autentyczny sport”.

PAP/RIRM

drukuj