fot. PAP/Radek Pietruszka

Spotkanie premier i ministrów z parlamentarzystami PiS

Dziś premier Beata Szydło i ministrowie jej rządu spotkali się z parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości na wyjazdowym posiedzeniu klubu. Premier mówiła m.in. o założeniach i planach rządu na najbliższe miesiące.

Według informatorów Polskiej Agencji Prasowej wystąpienie premier trwało około 20 minut i było „dość ogólne”.

– Premier mówiła o ustawach, które rząd już złożył lub proceduje, m.in. 500 zł na dziecko. Mówiła, że są w Sejmie, albo w konsultacjach. Powiedziała też, że za chwilę pojawią się w Sejmie kolejne ustawy obiecane w kampanii – relacjonował polityk z kierownictwa PiS.

– Była też mowa, ale ogólnie, o planach na najbliższe miesiące, o pierwszych 100 dniach rządu, współpracy na linii rząd-posłowie. Premier Szydło mówiła o swoim wtorkowym wyjeździe do Strasburga – powiedział PAP jeden z posłów PiS.

W kontekście swojego wystąpienia przed Parlamentem Europejskim premier Szydło miała poinformować parlamentarzystów, że przygotowuje się do niego.

Po premier Beacie Szydło głos zabrali ministrowie: sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, edukacji Anna Zalewska, pracy Elżbieta Rafalska, zdrowia Konstanty Radziwiłł, środowiska Jan Szyszko i wicepremier, szef resortu rozwoju Mateusz Morawiecki.

Minister Mateusz Morawiecki, jak podaje Polska Agencja Prasowa, odnosił się do piątkowej decyzji agencji ratingowej Standard & Poor’s, która obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu „BBB plus” z „A minus”.

Parametry makroekonomiczne są stabilne, więc nie wpłynęły na ocenę ratingową. Zdecydowała głównie ocena sytuacji politycznej i geopolitycznej – miał mówić minister, według uczestniczących w spotkaniu posłów PiS.

Minister Morawiecki miał też wyrazić pogląd, że inwestycje są za niskie w stosunku do PKB; zapowiedział, że wkrótce wraz z ministrami gospodarczymi zaproponują rozwiązania, które zmienią ten stan.

– Minister powiedział też, że sytuacja na świecie nam nie sprzyja. Po raz pierwszy bank centralny USA podnosi stopy procentowe i wysysa pieniądze z innych rynków. W obecnej sytuacji trzeba zachować spokój. Przypomniał też, że Hiszpania ma taki sam rating, jak Polska, a Włochy mają niższy, choć są krajem gospodarczo większym od nas – relacjonowali politycy PiS.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił o ustawie o prokuraturze, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł informował, że w resorcie pracy ruszyły już prace nad ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej oraz rozpoczynają się prace nad opracowaniem nowej polityki lekowej.

Minister Elżbieta Rafalska zapowiadała szerokie konsultacje Programu 500+ oraz liczne w całym kraju spotkania w tej sprawie, w których ma brać udział ona oraz wiceministrowie z resortu pracy. Zachęcała, by posłowie także się w nie włączyli, byli aktywni.

Według rozmówców, minister Elżbieta Rafalska mówiła także o minimalnej stawce godzinowej 12 zł za umowy-zlecenia. Na konferencji prasowej w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak informował, że projekt ten „w zasadzie jest już gotowy”, będzie to projekt rządowy, konsultowany.

Mariusz Błaszczak, pytany przez dziennikarzy o inne tematy poruszane podczas wyjazdowego posiedzenia klubu PiS, powiedział:

Rozmawialiśmy o dotychczasowej pracy klubu, ale także o sprawach, które będą priorytetowe dla nas na kolejne miesiące. Uzgodniliśmy, że najważniejszy projekt, to rządowy projekt 500 plus. Trwają właśnie konsultacje społeczne, do 22 stycznia, wówczas ten projekt będzie przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów, trafi do Sejmu. To jest nasz priorytet – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Zarówno w sobotę, jak i w piątek obecni na klubie byli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta: ministrowie Krzysztof Szczerski i Maciej Łopiński.

PAP/RIRM

drukuj