fot. PAP/Radek Pietruszka

B. Szydło: problemy migracyjne trzeba rozwiązywać tam, gdzie się rodzą

Następuje otwarcie dyskusji na temat reformy polityki migracyjnej Unii Europejskiej – powiedziała premier Beata Szydło po posiedzeniu Rady Europejskiej.  

Szefowa rządu zaznaczyła, że zmiany formuły polityki migracyjnej będą dla Polski korzystne. Oznaczają odejście od obowiązkowych kwot uchodźców, których trzeba byłoby przyjąć.

Premier mówiła, że problem migracyjny należy rozwiązywać w miejscach  gdzie się rodzi. Dodała, że taki postulat jest w pełni satysfakcjonujący dla Polski.

Granice zewnętrzne wspólnoty powinny być wzmacniane, a państwa trzecie należy wspierać poprzez pomoc humanitarną – powiedziała premier Beata Szydło.

– Problemy migracyjne należy rozwiązywać tam, gdzie się rodzą. Trzeba więc wspierać państwa trzecie. Trzeba je wspierać poprzez pomoc humanitarną i wzmacnianie granic zewnętrznych. Polska aktywnie uczestniczy w wysyłaniu służb i pograniczników. Pomagamy państwom, które nas o to proszą. Jesteśmy tutaj aktywni. W przyszłym roku zwiększymy również ilość środków na pomoc humanitarną. Jesteśmy w tej chwili zaangażowani w projekty humanitarne, które są realizowane poza granicami UE. Nie ma innego wyjścia – jeżeli chcemy rozwiązać problem migracji, to musimy w ten sposób postępować – wskazywała premier Beata Szydło.

W trakcie dwudniowych rozmów przywódcy unijni rozmawiali o przyszłości polityki handlowej UE, a także relacjach Unii z Rosją i sytuacji w Syrii.

Przywódcy państw unijnych potępili syryjski reżim oraz wspierającą go Rosję za ataki na Aleppo.

RIRM

drukuj