fot. PAP/EPA

Spotkanie J. Biden – W. Zełenski

W środę w Białym Domu odbyło się spotkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem USA Joe Bidenem. Przywódcy rozmawiali na temat współpracy wojskowej i handlowej. Nie obyło się bez rozmów na temat Nord Stream 2. Ukraina nadal liczy na sankcje wobec Rosji.

To pierwsza wizyta prezydenta Ukrainy w Białym Domu od ponad czterech lat. Tematami spotkania Biden-Zełenski były przede wszystkim sprawy współpracy wojskowej i energetycznej – mówił politolog, dr Rafał Olszowski

– Mówi się o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej, z tym, że to nie są bardzo duże kontrakty. Natomiast współpraca wojskowa ma się odbywać na zasadzie, że Ukraina będzie kupować sprzęt wojskowy z USA, czyli to, czym zawsze są zainteresowani – wskazał dr Rafał Olszowski, politolog.

Prezydent Joe Biden zapewnił wsparcie Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji.

– Stany Zjednoczone pozostają mocno zaangażowane w suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji. Wyrażamy nasze poparcie dla euroatlantyckich aspiracji Ukrainy – mówił prezydent USA.

Amerykański przywódca zapowiedział uruchomienie kolejnej transzy pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 60 mln dolarów, reaktywacji nieaktywnej od trzech lat Komisji Strategicznego Partnerstwa oraz podpisanie nowej umowy ramowej o strategicznej współpracy obronnej z Ukrainą. Pojawiła się również kwestia wstąpienia Ukrainy do NATO.

– Chciałbym przedyskutować z prezydentem Bidenem jego wizję, wizję jego rządu, dotyczącą szans Ukrainy na przystąpienie do NATO oraz ramy czasowe tego przystąpienia, jeśli to możliwe – akcentował Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Prezydent Ukrainy zwrócił się do Bidena z prośbą o pomoc w uwolnieniu ponad 450 ukraińskich więźniów w Donbasie, na Krymie i w Rosji. Podczas wizyty Wołodymyr Zełenski poruszył temat gazociągu Nord Stream 2. Wskazał, że wciąż nie jest za późno, by zatrzymać ten kontrowersyjny projekt. Jednak Waszyngton nie zamierza zmieniać dotychczasowej polityki. Chce jedynie zapewnić dalszy tranzyt gazu przez Ukrainę.

– Nie można się spodziewać, że nastąpi jakiś odwrót, zmiana priorytetów. Sytuacja jest jasna, dobre relacje z Niemcami i Rosją są dla Amerykanów najważniejsze. Takie kraje jak Ukraina czy Polska to niestety w tej chwili znacznie mniej priorytetowy kierunek – podkreślił dr Rafał Olszowski.

W trakcie wizyty w USA, prezydent Zełenski podpisał szereg umów z szefami resortów energii i obrony, a także z NASA.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl