fot. PAP/Albert Zawada

Szef MSZ podsumował polski udział w misji w Afganistanie

Wytrwaliśmy w Afganistanie do samego końca naszej misji jako wierny i wartościowy sojusznik – zaznaczył minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau, podsumowując udział Polski w tej misji.

Decyzja o rozpoczęciu misji w Afganistanie zapadła, kiedy talibowie udzielili schronienia organizatorom zamachu na World Trade Center i Pentagon w 2001 r. Polska była uczestnikiem tej sojuszniczej operacji.

– Wytrwaliśmy w Afganistanie do samego końca naszej misji jako wierny i wartościowy sojusznik – powiedział Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych.

Polska uczestniczyła w misji w Afganistanie niemal 20 lat. I z tego – jak mówił minister spraw zagranicznych – można wyciągnąć ważną konkluzję.

– Polityka zagraniczna, polityka bezpieczeństwa narodowego RP jest istotnym elementem polskiej racji stanu i powinna być częścią wspólnej troski różnych stronnictw i ugrupowań politycznych – wskazał szef polskiego MSZ.

Udział Polski w misji w Afganistanie to niekwestionowany sukces – podkreślał minister.

Ten niekwestionowany sukces naszej partnerskiej misji, misji sojuszniczej w Afganistanie, zawdzięczmy przede wszystkim żołnierzom naszych sił zbrojnych. Nie sposób raz jeszcze nie złożyć hołdu i wyrazów najwyższego uznania tym z nich, którzy zapłacili za to najwyższą cenę, cenę swojego życia – powiedział min. Zbigniew Rau.

Minister dziękował wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc przy ewakuacji, w tym dyplomatom z wielu placówek zagranicznych. Polsce udało się zorganizować 52 loty i przetransportować z Afganistanu 1232 osoby.

TV Trwam News

drukuj