Spotkania koalicyjne PO-PSL

W tym tygodniu dojdzie do spotkań koalicyjnych, rozmawiać będą też Donald Tusk z Waldemarem Pawlakiem – poinformował rzecznik rządu Paweł Graś. Spotkania koalicyjne stały się konieczne po tym, jak Janusz Piechociński zastąpił Waldemara Pawlaka na stanowisku szefa PSL.

Piechociński chce dziś rozmawiać z premierem, prezydentem i samym Waldemarem Pawlakiem. Nowy lider PSL zapowiada również spisanie regulaminu wzajemnego postępowania w koalicji.

Marcin Zarzecki, socjolog polityki z UKSW w Warszawie mówi, że Janusz Piechociński chce poprzez dokument uniezależnić PSL od PO – tego zabrakło Waldemarowi Pawlakowi, który był wobec Platformy politykiem spolegliwym.

– Janusz Piechociński jednoznacznie chce się odseparować od PO, autonomizować swoją organizację partyjną. Pierwszym krokiem do tego będzie wyznaczenie w ramach formalnego dokumentu tych obszarów za które PSL jest odpowiedzialne. Dokument jest dla PO znakiem, że  skończyła się pewna epoka po tych 5 latach współpracy opartej na podporządkowaniu PSL partii dominującej. Rozpoczyna się jakby nowy etap, który będzie doprowadzał do większej ilości sprzeciwów względem podejmowanych przez PO działań – powiedział Marcin Zarzecki.

Trudno dziś jednoznacznie powiedzieć kto mógłby zastąpić Waldemara Pawlaka na stanowisku ministra gospodarki. Można jednak stwierdzić, że PSL będzie dążyć do utrzymania tego ministerstwa w obrębie swojej sfery zainteresowań.

– Nie wydaje mi się, żeby Janusz Piechociński chciał być człowiekiem ze świecznika władzy. Raczej skoncentruje się na pełnieniu funkcji partyjnych. Osoba, która zastąpi Waldemara Pawlaka z pewnością w większym stopniu będzie broniła interesów PSL niż będzie potulnym koalicjantem. Trudno określić kto pokusi się o to stanowisko; to może być dla nas wielka niespodzianka. Janusz Piechociński może desygnować osobę, która nie do końca jest rozpoznawalna – dodaje Marcin Zarzecki.

Wypowiedź Marcina Zarzeckiego:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl