Patriotyzm dnia dzisiejszego

Patriotyzm dnia dzisiejszego – tak brzmiał tytuł wykładu profesora Wojciecha Polaka wykładowcy UMK i WSKSiM wygłoszony w Toruniu. Temat wykładu to jednocześnie tytuł najnowszej książki profesora. W swoim przemówieniu profesor z wielkim szacunkiem wypowiedział się na temat katolickich mediów.

Jak wspomniał prelegent, dziś promuję się ideę patriotyzmu europejskiego. Lekceważy się natomiast patriotyzm polski, czego przejawem jest np. ograniczanie nauczania historii, szczególnie historii współczesnej. Takie działanie zostało zapoczątkowane podczas reformy szkolnictwa, która nakazała utworzenie gimnazjów. Profesor Wojciech Polak nie ukrywa, iż jest zwolennikiem sześcioletniego programu nauczania historii. W ten sposób każdy nauczyciel miałby do dyspozycji całą trzecią klasę liceum na nauczanie historii współczesnej. Ponadto ważnymi sposobami zachęcającymi młodzież do poznania naszych dziejów są nowoczesne środki, które proponowane są np. przez Instytut Pamięci Narodowej. Dużą aprobatą ze strony młodych obywateli cieszą się grupy rekonstrukcyjne, które także powinny być znacznie bardziej promowane.

Profesor Wojciech Polak przypomniał o ścisłym związku patriotyzmu z ojczyzną, rozumianą jako naród, zwyczaje, kulturę, wiarę. Było to szczególnie widoczne, gdy Polska traciła swoją niepodległość, a ojczyzna została zachowana. Pamięć o tym jest niezwykle istotna z racji na wciąż toczące się dzieje historii.

Prelegent upatruje patriotę jako poszukiwacza zagrożeń. Te zaś można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Zagrożenia zewnętrzne mają charakter geopolityczny. Polska graniczy z jednej strony z Niemcami, z drugiej z Rosją. Jako przykład próby wykluczenia naszego kraju profesor przytoczył budowę gazociągu między naszymi sąsiadami, którego droga wiedzie przez Bałtyk. Koszt tego przedsięwzięcia wyniósł  9 mld. dolarów, podczas gdy realizując tę inwestycję przez ziemie polskie, spadłby do 2 mld. dolarów.

„Niemcy mają kompleks ziem zachodnich i północnych” – dodał prof. Wojciech Polak wspominając dzieje historyczne. W związku z tym na tereny te trafiają olbrzymie środki finansowe, by promować wielokulturowość. Niemcy podczas kryzysu stają się mocarstwem, natomiast Polska zmuszona zostanie do przekazania 25 mld złotych na ratowanie m.in. tonącej w kryzysie w Grecji. Wykładowca WSKSiM jako propozycję lepszego rozporządzenia tej puli podał wsparcie polityki prorodzinnej, gdzie każda kobieta decydująca się na dziecko otrzymałaby tysiąc złotych przez okres roczny.

Dla Rosji staliśmy się utraconą strefą wpływów, choć nie do końca. Natomiast nagromadzenie obecnego stanu wiedzy na temat katastrofy smoleńskiej kształtuje teorię zamachu jako rzeczywisty przebieg tego tragicznego zdarzenia. Rosjanie zaś nie traktują obecnego rządu poważnie.

Kolejne zewnętrzne zagrożenie, to Unia Europejska. Przede wszystkim zawiązywanie coraz to ściślejszej współpracy negatywnie wpływa na naszą suwerenność, czyli faktyczną niepodległość, niezależność. Pakiet klimatyczny, do którego się zobowiązaliśmy, nakłada na nas ogromne koszty. Tymczasem wybuch jednego wulkanu daje więcej CO2, niż ludzkość była w stanie wytworzyć do tej pory.

Zagrożenia wewnętrzne, to totalitaryzm, wykluczanie oraz zwijanie państwa.  Totalitaryzm uzewnętrznia się przez łamanie prawa do zgromadzeń, odmowy dla TV Trwam nadawania na cyfrowym multipleksie, opanowanie przez rząd mediów komercyjnych i publicznych, gazet i telewizji.

Wykluczanie ma charakter ekonomiczny. Chodzi o bezrobocie wśród młodych absolwentów uczelni wyższych. Profesor Wojciech Polak za swoistą ostoję ludzi wykluczonych uważa Telewizje Trwam oraz Radio Maryja. Kolejny etap wykluczania, to wprowadzanie podatku katastralnego. Wraz z wejściem w życie takiego rozwiązania każdy z nas zapłaci podatek od wartości nieruchomości. Tak więc przykładowo budowany własnymi rękoma dom, przy pomocy szwagra, czy brata, może zostać wyceniony na milion złotych. Wówczas podatek wyniesie 830zł miesięcznie.

Zwijanie państwa należy rozumieć jako likwidację szkół, likwidację armii polskiej oraz fatalną sytuację służby zdrowia. Wkrótce możemy być świadkami sytuacji, w której marynarka wojenna po prostu przestanie istnieć.

Jakie rozwiązania profesor Wojciech Polak proponuje współczesnemu patriocie? Przede wszystkim „musimy być aktywni”. Przez te słowa można rozumieć np. proponowane przez prof. Andrzeja Zybertowicza „Archipelagi Polskości”. Patriotyzm trzeba pielęgnować. Należy wyzbyć się kompleksów, które co rusz są nam wmawiane i wytykane. Warto uczyć młodych Polaków poświęcenia, którym jest np. pozostanie w tym trudnym okresie w kraju.

Na koniec profesor wyraził obawę, iż po kolejnych trzech latach rządów obecnej koalicji potrzebny będzie, nie program reform, a program ratowania państwa.

RIRM/PRZ

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl