fot. pl.wikipedia.org

W czterech polskich miastach odbędą się dziś pogrzeby dzieci utraconych

W Koszalinie, Słupsku, Szczecinku i Pile odbędą się dziś pogrzeby dzieci zmarłych przed urodzeniem. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną Msze św. w intencji rodziców, którzy stracili dzieci. Pochowanych zostanie ponad 200 dzieci utraconych.

Pochówki będą możliwe dzięki m.in. przeprowadzonej kampanii społecznej „Nasze na zawsze” oraz finansowaniu gmin.

Ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, podkreśla, że ta inicjatywa to ważny głos w toczącej się obecnie dyskusji społecznej.

– Chowając ciała dzieci, które żyły bardzo krótko – niektóre dosłownie kilka tygodni pod sercem mamy – to jest znak dla całego świata, że my uważamy, iż to są ludzie. To są ciała zmarłych ludzi, a nie „zlepek komórek”, „embrion” czy „płód”. Chowamy ich tak, jak każdego człowieka. Polskie prawo na szczęście już określa, że zwłoki ludzkie to zwłoki człowieka niezależnie od momentu jego śmierci, również w tej fazie prenatalnej życia. To pierwszy wyraźny znak w kontekście tego, co dzieje się w związku z propozycją ustawodawczą „Zatrzymaj Aborcję”, gdzie są też tzw. czarne protesty. To jest właśnie głos w tej dyskusji: dziecko nienarodzone to człowiek i należy mu się godny pochówek – akcentował kapłan.

Jutro będziemy obchodzić Dzień Dziecka Utraconego. Tego dnia w całej Polsce sprawowane są Msze św. w intencji zmarłych dzieci i ich rodziców oraz odbywają się uroczystości pogrzebowe.

RIRM

drukuj