Biden: USA i UE wprowadzą dodatkowe sankcje

Ramię w ramię stajemy z Polską i społecznością międzynarodową, potępiając napaść na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i bezprecedensowe naruszanie prawa międzynarodowego przez prezydenta Rosji – powiedział w Warszawie wiceprezydent USA Joe Biden.

Biden podkreślił po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, że bardzo ważne jest zapewnienie Ukrainie silniejszych związków z Zachodem, w tym ekonomicznych. „Przywódcy rosyjscy odpowiedzieli w sposób ostry. Pokazali swoje intencje wobec Ukrainy i zorganizowali nielegalne referendum na Ukrainie i, nie ma co się dziwić, zostało ono odrzucone przez cały świat. Dzisiaj usiłują dokonać aneksji Krymu.

Ramię w ramię stajemy z Polską i społecznością międzynarodową, potępiając napaść na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i bezprecedensowe naruszanie prawa międzynarodowego przez prezydenta Putina” – powiedział Biden.

Izolacja polityczna i gospodarcza zwiększy się, jeśli Rosja będzie nadal postępowała tą drogą – zapowiedział we wtorek wiceprezydent USA Joe Biden. Według niego USA są gotowe dostarczyć Ukrainie pożyczek oraz zabezpieczyć wolne i uczciwe wybory.  Biden podkreślił, że izolacja polityczna i gospodarcza Rosji zwiększy się.

„Musimy jednoznacznie stanąć po stronie Ukrainy. Stany Zjednoczone są gotowe dostarczyć miliardy dolarów gwarancji pożyczkowych, zabezpieczyć wolne i uczciwe wybory oraz dostarczyć pakiet stabilizacyjny” – zaznaczył.

„Rosja próbuje uzasadnić aneksję Krymu, ale świat przejrzał jej postępowanie i zdemaskował błędną logikę. Taki kraj jak Polska pokazuje, że postęp dokonuje się w otwartym społeczeństwie i w otwartych rynkach, a nie w drodze inwazji czy agresji” – mówił Biden.

Wiceprezydent USA przypomniał, że za przyjęciem rezolucji potępiającej referendum na Krymie jako nielegalne głosowało 13 z 15 członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. „Nawet Chiny zdecydowały, że nie mogą poprzeć Rosji i wstrzymały się od głosu. Rosja była sama, naga przed całym światem wobec agresji, której dokonała” – mówił.

Zapowiedział, że najbliższych tygodniach będziemy spotykać się z naszymi europejskimi partnerami, by omówić kwestię dywersyfikacji źródeł energii – zapowiedział we wtorek w Warszawie wiceprezydent USA Joe Biden po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. To – dodał Biden – powinno poprawić sytuację w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego i zapewnić, że gaz i ropa nie będą używane jako broń przeciwko sojusznikom USA. Wiceprezydent USA powiedział, że z premierem Tuskiem rozmawiali też o krokach, jakie Polska podejmie, by pomóc Ukraińcom w kwestii dodatkowych dostaw gazu.

Dodał, że NATO wyjdzie z kryzysu wokół Ukrainy jeszcze mocniejsze i bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek. „Chcę podkreślić, że prezydent Obama i ja uważamy artykuł 5. za bardzo solenne zobowiązanie nie tylko teraz, ale po wsze czasy. Bardzo poważnie do tego podchodzimy i bez żadnego zawahania. Dlatego Stany Zjednoczone rozmieściły 12 myśliwców F-16 w bazie w Łasku” – powiedział Biden, zaznaczając, że USA militarnie wspierają także kraje nadbałtyckie.

„Będziemy podejmować kolejne kroki, które będą miały na celu wzmocnienie naszego sojuszu, NATO. Chcę zachęcić wszystkich sojuszników do przyłączenia się do naszego działania (…). Wspólna obrona jest wspólną odpowiedzialnością. Stany Zjednoczone mocno popierają Polskę i modernizację polskich sił zbrojnych. Doceniamy zobowiązania Polski, która jest gotowa ponieść zobowiązania finansowe, tak jak powinny zrobić wszystkie państwa sojusznicze NATO” – dodał wiceprezydent USA.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl