fot. PAP/EPA

Szef MSZ Iranu: Jesteśmy gotowi na pełną wymianę więźniów z USA

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif zadeklarował w poniedziałek, że jego kraj chce rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat wymiany wszystkich więźniów.

Mohammad Dżawad Zarif napisał na Twitterze, że „po odzyskaniu naszego zakładnika w tym tygodniu, jesteśmy w pełni gotowi na całościową wymianę więźniów. Piłka jest po stronie Stanów Zjednoczonych”.

Odniósł się w ten sposób do wymiany dwóch więźniów, jaką przeprowadziły w sobotę oba kraje. Porozumienie dotyczyło doktoranta Uniwersytetu w Princeton Xiyue Wanga, skazanego w Iranie na 10 lat więzienia za szpiegostwo i irańskiego naukowca, profesora Masusa Solejmianiego, zatrzymanego w USA za próbę wywiezienia materiałów biologicznych do Iranu.

Porozumienie w sprawie wymiany więźniów zostało określone jako przełom w relacjach obu państw po miesiącach napięć, wynikających z wycofania się Stanów Zjednoczonych z międzynarodowej umowy nuklearnej z 2015 roku i powrotu Iranu do programu wzbogacania uranu.

Jednocześnie rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei zaznaczył w poniedziałek, że choć Iran jest gotowy współpracować w celu uwolnienia „niesłusznie uwięzionych w USA”, to nie będzie żadnych rozmów na inne tematy z rządem Stanów Zjednoczonych. Jakiekolwiek dalsze negocjacje są w przyszłości możliwe jedynie w tzw. grupie 5+1, składającej się ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania) i Niemiec.

Sobotnia wymiana więźniów była możliwa dzięki pośrednictwu rządu Szwajcarii, która reprezentuje interesy USA w Iranie. Stany Zjednoczone i Iran nie utrzymują stosunków dyplomatycznych od 1980 roku.

PAP

drukuj