fot. flickr.com

[TYLKO U NAS] P. Majocha o akcji „Pomoc świąteczna dla Polaków w Solecznikach na Litwie”: Są to naprawdę cudowni ludzie, o których trzeba dbać i pamiętać

Są to naprawdę cudowni ludzie, o których trzeba dbać i pamiętać, bo niestety żyją oni w skrajnym ubóstwie, a o ich losie nie informują nas media czy organizacje, które powinny to robić. Łamie się serce, gdy się do nich wjeżdża, bo ci ludzie żyją w warunkach, których my nie doświadczamy, a nasze codzienne warunki to byłby dla nich po prostu raj – powiedział Piotr Majocha, członek zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Nowy Targ w rozmowie z portalem radiomaryja.pl.

Do 13 grudnia trwa zbieranie darów w ramach akcji „Pomoc świąteczna dla Polaków w Solecznikach na Litwie”. Piotr Majocha, członek zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Nowy Targ, przedstawił, jak zrodził się pomysł pomocy Polakom na Litwie.

– Już kilka lat temu poprzez Stowarzyszenie Odra-Niemen, które zaprosiło nas do Wilna, do pana Tadeusza Romanowskiego, pasterza Wspólnoty Miłosierdzia Bożego na Litwie, stwierdziliśmy, że trzeba tym osobom pomóc. Na samym początku chcieliśmy tych ludzi poznać. Od samego początku byli oni dla nas bardzo serdeczni i bardzo cieszyli się na nasz widok i to, że przyjechaliśmy do nich z tej wielkiej Polski do tej małej. Za porozumieniem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła w Nowym Targu, jak i przez OSP Harta – Jacka Stochmala i Artura Jacka Szczytka – wpadliśmy na takie porozumienie, które razem podpisaliśmy, w którym stwierdziliśmy, że będziemy pomagali Polakom w tej naszej małej Polsce, jak to określa pan Tadeusz – powiedział Piotr Majocha.

Członek zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Koła w Nowym Targu wskazał, na czym polega organizowana pomoc.

– Nasza pomoc Rodakom polega głównie na tym, że każdy z nas prowadzi w danym terenie zbiórkę. Po sklepach, szkołach czy zaprzyjaźnionych firmach zbieramy głównie artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia, chemię gospodarczą, także ubrania, koce, pościele czy inne rzeczy w tym stylu, bo są one bardzo ważne i potrzebne dla tych ludzi w tej małej Polsce – tłumaczył rozmówca Radia Maryja.

Pan Piotr Majocha jest odpowiedzialny za zbiórkę na terenie Podhala i Nowego Sącza.

– W poniedziałek z terenów Podhala i Nowego Sącza wybieramy się z transportem do Pana Tadeusza na Litwę. W transporcie są artykuły spożywcze, chemia gospodarcza, odzież, koce, ale również polskie książki, podręczniki, lektury, zeszyty, długopisy, czyli po prostu potrzebne rzeczy m.in dla młodzieży, aby mogła ona kontynuować swoją naukę oczywiście w języku polskim – zaznaczył.

W akcję mogą włączyć się wszyscy chętni.

– W akcję można się włączyć poprzez skontaktowanie się z nami, my zaś przekierujemy chętne osoby do głównego koordynatora, czyli pana Tadeusza, który jasno określi, co jest mu dzisiaj najbardziej potrzebne dla tych ludzi. Są to naprawdę cudowni ludzie, o których trzeba dbać i pamiętać, bo niestety żyją oni w skrajnym ubóstwie, a o ich losie nie informują nas media czy organizacje, które powinny to robić. Łamie się serce, gdy się do nich wjeżdża, bo ci ludzie żyją w warunkach, których my nie doświadczamy, a nasze codzienne warunki to byłby dla nich po prostu raj – podkreślił Piotr Majocha.

Jednym z problemów Polaków na Litwie jest brak dostępu do bieżącej wody.

– Ci ludzie muszą jeździć długie odległości po to, żeby pozyskać wodę do użytkowania. Problem jest więc taki, że w tych wioskach i wioseczkach nie ma wody i nasza kolejna akcja, która będzie prowadzona w styczniu, będzie właśnie miała na celu opisanie konkretnych planów, znalezienia odpowiedniej firmy i zrealizowania projektów studni, aby ci Polacy mieli przy sobie przynajmniej wodę – akcentował rozmówca Radia Maryja.

Wszystkie chętne osoby mogą pomóc także finansowo.

– Myślę, że jeżeli ktoś by przekazał jakąkolwiek sumę pieniędzy, to byłoby bardzo wspaniale ze względu na to, że my tych funduszy nie chcemy mieć przy sobie i wolimy, żeby każda podarowana suma trafiała bezpośrednio na organizację Wspólnoty Miłosierdzia Bożego w Solecznikach. Jest to organizacja prowadzona przez pana Tadeusza Romanowskiego i to on zajmuje się pomocą tym rodzinom na miejscu, i najlepiej będzie wiedział, jak najskuteczniej wykorzystać te pieniądze i dary od ludzi dobrej woli – podsumował Piotr Majocha.

Bezpośredni kontakt do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Nowy Targ można znaleźć na stronie https://aknowytarg.wordpress.com/, a do OSP Harta na stronie: http://osp.harta.pl/. Ze Wspólnotą Miłosierdzia Bożego w Solecznikach można skontaktować się zaś za pośrednictwem strony: http://www.wmb.lt/kontakt.html.

 

Jakub Gronczakiewicz/radiomaryja.pl

drukuj