fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Spore środki dla Polski z UE. Co z ich rozdysponowaniem?

Polska otrzyma duży zastrzyk finansowy z Unii Europejskiej. Teraz ważną kwestią jest rozsądne rozdysponowanie środków.

To był udany szczyt dla Polski.

Mogę powiedzieć, że ten maraton i ta sztafeta negocjacyjna bardzo się opłaciła – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Do Polski ma trafić 139 mld euro w formie dotacji i 34 mld euro w pożyczkach. To w przeliczeniu na złotówki – daje ponad 750 mld zł.

To są pieniądze na rozwój, na polską infrastrukturę, ale także na wyrównywanie dopłat dla rolników, na rozwój obszarów wiejskich. To również środki na regiony najmniej zamożne – akcentował premier RP.

Chcemy inwestować tak, by efekty tych inwestycji były jak najlepsze – podkreślała wicepremier Jadwiga Emilewicz.

– To będą środki zarówno na infrastrukturę drogową, jak i kolejową.  Środki związane z wielkimi projektami, o których pan premier mówił w ostatnich miesiącach, tymi dużymi krajowymi, ale także z tymi lokalnymi – mówiła minister rozwoju.

W ramach lokalnych projektów resort kultury już teraz mówi o rozbudowie i rozwoju polskich domów kultury i bibliotek publicznych. Planowane są także wielkie inwestycje muzealne – wskazał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

– Przykładowo rozbudowa dwóch największych muzeów w Krakowie. Hotelu Cracovia, który został zakupiony, tam będzie wspaniały nowy, nowoczesny oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Rozbudowa Muzeum Narodowego w Warszawie – podkreślił wicepremier Piotr Gliński.

Polska ma być największym beneficjentem znacząco okrojonego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Otrzyma w jej ramach 3,5 mld euro. Według szacunków Kancelarii Premiera Rady Ministrów, do Polski w ramach polityki spójności popłynie blisko 67 mld euro, z kolei w ramach Wspólnej Polityki Rolnej 28,5 mld euro.

 

TV Trwam News

drukuj