fot. sxc.hu

Spada bezrobocie w Polsce

Stopa bezrobocia w Polsce nadal maleje. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, liczba osób bez pracy spadła w każdym województwie. Powodem jest coraz szybszy rozwój gospodarczy naszego kraju i zwiększenie zapotrzebowania na pracowników.

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w czerwcu 5,9 proc. Liczba osób bez zatrudnienia spadła poniżej miliona. Takiej sytuacji nie mieliśmy w naszym kraju od 28 lat.

– Ten problem praktycznie zmalał i to bardzo. Nie należymy do tych obszarów, które mają najlepszą sytuację na rynku pracy, ale niewątpliwie sytuacja ta jest o niebo lepsza niż była wiele lat temu – podkreśla dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu Artur Janas.

Największy spadek bezrobocia odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim oraz wielkopolskim. Sytuacja zaczyna wyglądać coraz lepiej także w województwie kujawsko-pomorskim.

– Jeszcze około 10 lat temu mieliśmy ok. 200 tys. bezrobotnych w regionie i stopa bezrobocia przekraczała 20 proc. Obecnie mamy na koniec czerwca ok. 72 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy, a stopa bezrobocia wynosi 8,9 proc. – wskazuje Artur Janas.

W obecnej sytuacji, przy tak szybkim rozwoju gospodarczym kraju, powstaje wiele nowych firm i zakładów pracy. Coraz częściej to sami pracodawcy muszą zabiegać o nowych pracowników.

– Pracodawcy potrzebują pracowników do prac prostych, niewymagających wysokich kwalifikacji, i specjalistów. Praktycznie braki dotyczą wszystkich obszarów, wszystkich sekcji i – powiem więcej – ta sytuacja może się pogłębić – zaznacza Artur Janas.

– Oferty pracy są od stanowisk bardzo prostych, czyli pomocniczych, po osoby wykwalifikowane. Najmniej mamy pracowników do prac biurowych, ale także mamy oferty od nich. Są to pracownicy księgowości, z tym, że samodzielni – tłumaczy zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Toruniu Bożenna Przszczółkowska-Rudnicka.

Do urzędów pracy przybywają osoby w bardzo szerokim przedziale wiekowym. Poszukują zatrudnienia w różnych sektorach. Obecny problem związany z zatrudnieniem leży często nie po stronie pracodawców, a potencjalnych pracowników.

– Pierwszą przyczyną jest brak chęci do pracy. Osoby szukają często zatrudnienia poza legalnym zatrudnieniem. Wydaje im się, że mają wtedy wyższe apanaże, a tak naprawdę nie są to wtedy osoby ubezpieczone. Nie mają innych świadczeń, które później przełożą się na ich świadczenia emerytalne – przypomina Bożenna Przszczółkowska-Rudnicka.

Jednak osoby, którym zależy, aby podjąć pracę zarobkową, nie muszą się dłużej martwić.

– Każdy, kto chce pracować, w tej chwili może znaleźć pracę – podkreśla Bożenna Przszczółkowska-Rudnicka.

Widać to dokładnie po statystykach przedstawiających bezrobocie w Unii Europejskiej. Według nich Polska jest jednym z krajów z najlepszą sytuacją na rynku pracy w Europie. Dużo gorzej mają się np. Hiszpania, Włochy czy Francja.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj