Spada bezrobocie rejestrowane w Polsce

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 8,5 proc. To spadek o 0,1 pkt. procentowego w porównaniu do lipca.

Pod koniec sierpnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 348,2 tys. bezrobotnych, czyli o jeden procent mniej w porównaniu z lipcem. Dla porównania, bezrobocie w sierpniu ubiegłego roku wynosiło 9,9 proc.

Ekonomista z uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr Marcin Kędzierski ocenia, że Polska jest już bardzo blisko tak zwanej naturalnej stopy bezrobocia.

Oznacza to, że wszystkie osoby, które przy obecnym poziomie wynagrodzenia są zainteresowane podjęciem pracy, pracują.

– Dzisiaj w Polsce nie jest problemem znalezienie pracy, czego dowodem jest ogromna skala migracji zarobkowej z Ukrainy. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w ciągu ostatnich dwóch lat pracę znalazło około miliona Ukraińców (to są oczywiście jak na razie pobieżne szacunki, tak, że ta kwota może być nawet wyższa), to pokazuje, że Polski rynek wciąż jest chłonny i tak naprawdę bezrobocie ma formułę bezrobocia naturalnego. Jeżeli ktoś chce pracować, to tę pracę na pewno znajdzie. Jeżeli jednak nie chce pracować, to nie chce pracować dlatego, że nie zadowalają go stawki, które są obecnie na rynku. I to jest główny problem polskiego rynku pracy, czyli nie brak miejsc pracy, a raczej bardzo niska płaca i warunki pracujących – ocenia dr Marcin Kędzierski.

Do danych dotyczących bezrobocia odniósł się też sam resort pracy. Jesteśmy zadowoleni z poprawiającej się sytuacji na rynku pracy. Coraz silniej odczuwamy zwrot w stronę rynku pracownika – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl