fot. sxc.hu

Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie

Bezrobocie rejestrowane utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w maju bezrobocie wyniosło 10,8 proc. wobec 11,2 proc. w kwietniu. Najwięcej osób bez pracy pozostaje w województwie warmińsko-mazurskim, najmniej w województwie wielkopolskim.

Janusz Szewczak, główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK, mówi, że stopa bezrobocia w Polsce wbrew statystykom wciąż jest wysoka, a nieznaczny spadek jest spowodowany głównie migracją Polaków i przyrostem prac sezonowych.

– Nie widać żadnych zasadniczych zmian na rynku zatrudnienia. Wiele tych danych statystycznych wskazujących na spadek bezrobocia to czysto statystyczne manipulacje. Wielu Polaków w ogóle nie zgłasza się już do urzędów pracy, nie licząc na jakiekolwiek szanse znalezienia pracy, jest olbrzymie bezrobocie ukryte na wsi i właśnie okres wakacyjny, czyli wyjazdy do prac sezonowych, wyjazdy za granicę na dłużej. Studenci, absolwenci kończący szkoły ponadpodstawowe w 70 proc. myślą o opuszczeniu Polski. Tak, że nie ma właściwie, można powiedzieć, jakichś dużych projektów dotyczących nowych miejsc pracy – podsumowuje ekonomista.

Na koniec maja liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1,7 mln osób. Warto jednak zauważyć, że dane te nie uwzględniają osób niezarejestrowanych w urzędach pracy. Według niektórych ekspertów bez zatrudnienia może być nawet 6 mln osób.

RIRM

drukuj