Szyicka milicja wysłała do Aleppo tysiąc bojowników

Walcząca po stronie wojsk syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada iracka milicja szyicka poinformowała dziś o wysłaniu do Aleppo oddziału liczącego tysiąc bojowników. Mają oni pomóc siłom reżimowym utrzymać niedawno zdobyte pozycje.

Milicja Harakat al-Nudżaba wspiera nie tylko siły wierne władzom w Damaszku, ale także oddziały Hezbollahu i jednostki irańskie. Wspólnie walczą one przeciwko rebeliantom starającym się obalić rządy Asada, które określają mianem grup islamistycznych.

W niedzielę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informowało, że po ponownym zajęciu części Aleppo przez siły syryjskiego reżimu dzielnice tego miasta kontrolowane przez rebeliantów znowu są całkowicie okrążone i odcięte od świata.

Rzecznik Harakat al-Nudżaba Haszim al-Mussawi powiedział, że posiłki wysyłano do Aleppo przez ostatnie dwa dni. Dodatkowe siły mają za zadanie wzmocnić obronę zdobytych obszarów – dodał polityk.

Do tej pory informacji milicji szyickiej nie skomentowały syryjskie wojska.

Od 2012 roku Aleppo, dawna gospodarcza stolica kraju, jest praktycznie podzielone: dzielnice na wschodzie znajdują się w rękach rebeliantów walczących z reżimem Asada, a te na zachodzie są pod kontrolą sił reżimu. Całkowite okrążenie sektorów kontrolowanych przez rebeliantów oznacza, że nie można tam dostarczać żywności, lekarstw czy paliwa.

W trwającej od marca 2011 roku wojnie w Syrii zginęło już 280 tys. ludzi; ponad połowa ludności kraju została zmuszona do opuszczenia domów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl