SP składa wniosek ws. odtajnienia akt Sawickiej

Solidarna Polska składa wniosek ws. odtajnienia akt sprawy Beaty Sawickiej. Wniosek trafi m.in. do szefa CBA. Sprawa dotyczy uniewinniającego wyroku, jaki wydał Sąd Apelacyjny w Warszawie wobec byłej poseł PO Beaty Sawickiej, oskarżonej o korupcję.

Tej sprawie towarzyszą liczne nieprawdziwe informacje, które w krzywym zwierciadle pokazują działania ówczesnej prokuratury i funkcjonariuszy CBA – zauważył lider SP, Zbigniew Ziobro. Dodał, że jedyną drogą, pozwalającą przeciąć spekulacje na temat tego, jak było naprawdę jest rzucenie kart na stół.

– Ujawnijmy materiały postępowania w tym śledztwie, ujawnijmy też materiały z działań operacyjnych, które w sposób jednoznaczny i dobitny pokażą jak było naprawdę. Czy rzeczywiście pani poseł jak twierdzą niektórzy była wodzona na pokuszenie i testowano jej uczciwość, czy też wręcz przeciwnie – było tak, że to pani poseł wyszła z inicjatywą korupcyjną i sprawę w sposób profesjonalny podjęło CBA. Otóż jako były prokurator generalny mogę państwu powiedzieć, że prawdziwa jest ta druga wersja wydarzeń. Dlatego SP występuje dzisiaj z wnioskiem do szefa CBA, a w ślad za tym do innych organów, które nam dały klauzulę tajności o odtajnienie materiału w tej sprawie – powiedział poseł Zbigniew Ziobro.  

Nie ma już przeszkód natury procesowej, związanej z dobrem postępowania przygotowawczego, które by sprzeciwiały się ujawnieniu informacji w tej sprawie – zaznaczył były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Dobro wymiaru sprawiedliwości, dobry wizerunek CBA przemawiają za tym, żeby prawda wyszła na jaw – argumentował.

– Mamy tutaj dwie sprawy; jedną – prawomocnie zakończoną w której prokuratura i sąd badał legalność i zasadność działań CBA i drugą – zakończoną przedwczoraj uniewinnieniem pani poseł Beaty Sawickiej ws. korupcji. Jestem przekonany, że jawność w tej sprawie powie państwu wszystko, co tu było grane i o co tak naprawdę chodzi. Pokaże też skandaliczny wymiar decyzji Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który w sposób sprzeczny z obowiązującym prawem, faktami zebranymi w ramach materiału dowodowego bezpodstawnie, w rażącej sprzeczności z obowiązującą procedurą karną uniewinnił panią poseł Beatę Sawicką – dodaje poseł Zbigniew Ziobro.

Tymczasem Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu sporządziła wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku w sprawie Beaty Sawickiej. Prokuratura będzie je analizować pod kątem złożenia kasacji do Sądu Najwyższego. Już po piątkowym wyroku prok. Rafał Maćkowiak zwrócił uwagę, że sąd I instancji dokonał zupełnie innych ocen niż SA.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl