fot. PAP/EPA

SP składa wniosek ws. odtajnienia akt Sawickiej

Solidarna Polska składa wniosek ws. odtajnienia akt sprawy Beaty Sawickiej. Wniosek trafi m.in. do szefa CBA. Sprawa dotyczy uniewinniającego wyroku, jaki wydał Sąd Apelacyjny w Warszawie wobec byłej poseł PO Beaty Sawickiej, oskarżonej o korupcję.

Tej sprawie towarzyszą liczne nieprawdziwe informacje, które w krzywym zwierciadle pokazują działania ówczesnej prokuratury i funkcjonariuszy CBA – zauważył lider SP, Zbigniew Ziobro. Dodał, że jedyną drogą, pozwalającą przeciąć spekulacje na temat tego, jak było naprawdę jest rzucenie kart na stół.

– Ujawnijmy materiały postępowania w tym śledztwie, ujawnijmy też materiały z działań operacyjnych, które w sposób jednoznaczny i dobitny pokażą jak było naprawdę. Czy rzeczywiście pani poseł jak twierdzą niektórzy była wodzona na pokuszenie i testowano jej uczciwość, czy też wręcz przeciwnie – było tak, że to pani poseł wyszła z inicjatywą korupcyjną i sprawę w sposób profesjonalny podjęło CBA. Otóż jako były prokurator generalny mogę państwu powiedzieć, że prawdziwa jest ta druga wersja wydarzeń. Dlatego SP występuje dzisiaj z wnioskiem do szefa CBA, a w ślad za tym do innych organów, które nam dały klauzulę tajności o odtajnienie materiału w tej sprawie – powiedział poseł Zbigniew Ziobro.  

Nie ma już przeszkód natury procesowej, związanej z dobrem postępowania przygotowawczego, które by sprzeciwiały się ujawnieniu informacji w tej sprawie – zaznaczył były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Dobro wymiaru sprawiedliwości, dobry wizerunek CBA przemawiają za tym, żeby prawda wyszła na jaw – argumentował.

– Mamy tutaj dwie sprawy; jedną – prawomocnie zakończoną w której prokuratura i sąd badał legalność i zasadność działań CBA i drugą – zakończoną przedwczoraj uniewinnieniem pani poseł Beaty Sawickiej ws. korupcji. Jestem przekonany, że jawność w tej sprawie powie państwu wszystko, co tu było grane i o co tak naprawdę chodzi. Pokaże też skandaliczny wymiar decyzji Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który w sposób sprzeczny z obowiązującym prawem, faktami zebranymi w ramach materiału dowodowego bezpodstawnie, w rażącej sprzeczności z obowiązującą procedurą karną uniewinnił panią poseł Beatę Sawicką – dodaje poseł Zbigniew Ziobro.

Tymczasem Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu sporządziła wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku w sprawie Beaty Sawickiej. Prokuratura będzie je analizować pod kątem złożenia kasacji do Sądu Najwyższego. Już po piątkowym wyroku prok. Rafał Maćkowiak zwrócił uwagę, że sąd I instancji dokonał zupełnie innych ocen niż SA.

RIRM

drukuj