CBA: pięć osób zatrzymanych ws. niesprawnych systemów meteo dla wojska

Funkcjonariusze CBA zatrzymali pięć osób ws. niesprawnych systemów meteo dla wojska. Jak powiedział PAP Piotr Kaczorek z CBA, systemy te miały być wykorzystywane m.in. przy zabezpieczeniu lotów – oznaczonych statusem HEAD – najważniejszych osób w państwie.

„Do zatrzymań doszło w Dęblinie, w Warszawie, w woj. mazowieckim i małopolskim. Agenci CBA przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych” – powiedział PAP Piotr Kaczorek. Dodał, że śledztwo prowadzone jest w całości przez Delegaturę CBA w Warszawie, pod nadzorem Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Z ustaleń CBA wynika, że w grudniu 2016 roku, przy dostawie dziewięciu mobilnych automatycznych systemów pomiarów meteorologicznych do Składu Materiałowego 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie, za blisko 5 mln zł doszło do szeregu nieprawidłowości.

„Systemy te są niezbędne do meteorologicznego zabezpieczenia działań poligonowych oraz operacji lotniczych na lądowiskach oraz innych miejscach startów i lądowań, w tym lotów oznaczonych statusem +HEAD+” – dodał Piotr Kaczorek.

Śledztwo dotyczy oszustwa, przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli zamawiającego oraz przedstawicieli prywatnych firm w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Według nieoficjalnych informacji PAP wśród zatrzymanych są wojskowi.

PAP/RIRM

drukuj