fot. PAP/Leszek Szymański

CBA bada organizację meczu otwarcia MŚ w siatkówce w 2014 r.

Agenci CBA zabezpieczyli dokumenty i dane związane z wydaną przez stołeczny ratusz pozytywną decyzją ws. organizacji na Stadionie Narodowym meczu otwarcia mistrzostw świata w siatkówce w 2014 r. Prokuratura prowadzi śledztwo ws. wręczenia łapówki za wydanie tej decyzji.

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o tym w czwartek. Funkcjonariusze Biura na zlecenie prokuratury zabezpieczyli dokumenty i dane komputerowe w Burze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza, w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz w miejscu zamieszkania rzeczoznawcy z zakresu systemów przeciwpożarowych, który – jak podało RMF FM – mieszka w Wielkopolsce.

Dokumenty i dane były – jak podało CBA – „związane z wydaną przez stołeczny urząd pozytywną decyzją w zakresie możliwości organizacji przez PZPS meczu otwarcia na Stadionie Narodowym w Warszawie w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej w 2014 r.”. Wydanie decyzji było uzależnione od opinii straży pożarnej w zakresie prawidłowości działania systemu przeciwpożarowego na stadionie, w tym funkcjonowania systemu ostrzegawczego niezbędnego do przeprowadzenia imprezy masowej.

Działania CBA i prokuratury mają związek ze śledztwem prowadzonym w sprawie wręczenia korzyści majątkowej w zamian za wydanie tej pozytywnej decyzji” – poinformowało CBA.

Czynności procesowe w tej sprawie przeprowadzili funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA. Zlecił je Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Kpt. Cezary Gotowicki ze stołecznej Państwowej Straży Pożarnej powiedział, że komenda w tym tygodniu udostępniła informacje, o które została poproszona. Jak dodał, w przypadku organizacji imprez takich jak mecz otwarcia na Stadionie Narodowym, rolą straży pożarnej jest wydanie opinii dotyczącej tego, czy zabezpieczenia są odpowiednie.

Mecz otwarcia mistrzostw świata w siatkówce odbył się w Warszawie 30 sierpnia 2014 r. Na Stadionie Narodowym rywalizację drużyn Polski i Serbii oglądało blisko 70 tys. widzów.

PAP/RIRM

drukuj