Fot. PAP

SP chce odwołania ministra zdrowia

SP domaga się od premiera Donalda Tuska odwołania ze stanowiska ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Specjalną uchwałę w tej sprawie przyjął zarząd tej partii.

Eurodeputowany Zbigniew Ziobro stwierdził, że premier powinien zdymisjonować ministra zdrowia, który osobiście odpowiada za nieprawidłowości w Służbie Zdrowia. Według niego odwołanie prezes NFZ Agnieszki Pachciarz nie zmieni sytuacji.

– Donald Tusk jako premier powinien natychmiast zdymisjonować swojego ministra zdrowia, który dopuścił się wielu niedociągnięć w wyniku, których cierpią polscy pacjenci. Tysiące ciężko chorych ludzi ponosi konsekwencje złych działań ministra Arłukowicza. Za to w polityce płaci się stanowiskiem, głową, bo minister jest głową resortu sprawiedliwości, a nie szuka się kozła ofiarnego w postaci szefowej NFZ.To minister zdrowia odpowiada za stan Służby Zdrowia i za brak reform, które miały poprawić jakość świadczonych usług –powiedział poseł Zbigniew Ziobro.

Według ministra zdrowia, NFZ po wprowadzeniu systemu eWUŚ niewłaściwie zweryfikował nieubezpieczonych. Z tym zarzutem nie zgadza się prezes NFZ. W najbliższy piątek,w południe zbierze się sejmowa Komisja Zdrowia ws. sytuacji w NFZ i wniosku Bartosza Arłukowicza o odwołanie szefowej Funduszu.

Senator PiS, Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia mówi, że jego klub nie jest obrońcą Agnieszki Pachciarz, bo „wcale nie była dobrym prezesem” NFZ. Co więcej senator ocenił, że „mistrzem, jeśli chodzi o psucie systemu zdrowia jest minister Arłukowicz”.

– Jeżeli ktoś z państwa myśli, że przez dymisję prezes NFZ skrócą się kolejki, przybędzie z tego tytułu pieniędzy w systemie opieki zdrowotnej,a pacjenci nagle będą z uśmiechem wychodzić z aptek – to się grubo myli. Wiemy jedno, premier Donald Tusk ustawił ministra Arłukowicza w kolejce. Ta kolejka – jak na polskie warunki – jest w służbie zdrowia stosunkowo krótka – trzymiesięczna. Trzymiesięczna kolejka po to, żeby minister naprawił polską Służbę Zdrowia. Jeżeli komuś uda się usprawnić Służbę Zdrowia na tyle żebyśmy ją utrzymali w ciągu trzech miesięcy, nie robiąc nic przez 6 lat to gratuluję naiwności – dodaje senator Bolesław Piecha.

W ubiegłym tygodniu klub PiS złożył w Sejmie wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Arłukowicza. Poparcia dla tego wniosku nie wykluczają politycy SLD i Solidarnej Polski; poparcie zapowiedział Twój Ruch. Według PO i PSL wniosek PiS jest polityczny. Ma onbyć rozpatrzony na posiedzeniu Sejmu 22 stycznia.

RIRM

drukuj