Dymisje w Ministerstwie Środowiska

Nowy minister środowiska Maciej Grabowski odwołał wiceministrów środowiska: Anetę Wilmańską i Beatę Jaczewską.

To nie koniec roszad na stanowiskach w tym resorcie. Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródła w Ministerstwie Środowiska poinformowała, że odwołany ma być też wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak.To kolejny etap zmian personalnych w resorcie po tym, gdy pod koniec listopada premier Donald Tusk odwołał ministra środowiska Marcina Korolca.

Informując o nominacji nowego ministra środowiska, premier mówił o potrzebie radykalnego przyspieszenia prac, jeśli chodzi o regulacje dotyczące, m.in. gazu łupkowego. Na brak tych regulacji wielokrotnie wskazywali przedstawiciele przemysłu wydobywczego. W resorcie za prace nad projektem ustawy dot. wydobycia gazu łupkowego odpowiadał Woźniak.

Prof. Mariusz Orion Jędrysek, były Główny Geolog Kraju podkreśla, że w rządzie od lat istniał spór, jak rozegrać sprawę gazu w łupkach; nic jednak nie zrobiono. „Minister Woźniak przez ostatnie dwa lata próbował działać, jednak jego pomysł z powołaniem Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych spotkał się z krytyką”. Natomiast rozwiązania ówczesnego wiceministra finansów Macieja Grabowskiego – jak dodaje prof. Jędrysek – były znacznie bardziej szkodzące polskiemu górnictwu i geologii.

– Jego rozwiązania są w poprzek potrzebom polskiej geologii, polskiego górnictwa, tzn. opodatkowanie kopaliny w taki sposób, że powoduje to chęć wydobycia tylko najlepszej i najbardziej bogatych części złóż, czyli jest to rabunkowa eksploatacja. Do tego nie wolno dopuścić. Każdy, kto ma dobry pomysł na geologię, nie może doprowadzić do czegoś takiego. Krótko mówiąc – to nachapanie się większości obcych koncernów w Polsce na pierwszy, drugi rok eksploatacji, a potem zarzucenie eksploatacji, bo daje to mniejsze efekty, a płacić trzeba – podkreśla prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Projekt ustawy dotyczącej wydobycia gazu łupkowego jak dotąd nie został przyjęty przez rząd, bo resort środowiska nie mógł dojść do porozumienia z resortem skarbu ws. nadzoru nad Narodowym Operatorem Kopalin Energetycznych. Spółka ta ma mieć udziały w zyskach z wydobycia węglowodorów proporcjonalne do udziału w kosztach, które nie będą mogły jednak przekroczyć 5 proc. wartości robót geologicznych na każdej koncesji.

Korolec chciał, aby cały obszar wydobycia gazu z łupków, w tym NOKE, znalazł się pod kontrolą resortu środowiska. Jego zdaniem w ten sposób minimalizowane byłoby ryzyko wprowadzenia niekorzystnych dla eksploatacji łupków regulacji z poziomu UE. Tymczasem MSP chciało, żeby NOKE podlegał temu resortowi.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl