Fot. PAP

SP apeluje o zaostrzenia kar za zabójstwa

W związku z morderstwem, do jakiego doszło ostatnio w Łodzi, Solidarna Polska ponowiła apel o zaostrzenie kar za zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Stosowny projekt SP złożyła w Sejmie w połowie ubiegłego roku.

Lider tej partii Zbigniew Ziobro stwierdził, że kara za takie czyny powinna być w istocie adekwatna do zła jakie zostało uczynione przez sprawcę.

Były Prokurator Generalny i były minister sprawiedliwości podkreśla, że Polska należy do krajów w którym orzekane są łagodne kary w stosunku do zabójców.

– W Polsce w przypadku zabójstw, sądy nie orzekają nawet 2,5 proc.  kar dożywocia za tak okrutne przestępstwa. Proszę zwrócić uwagę 2,5 proc. w Polsce karę dożywotniego pozbawienia wolności czyli mniej niż ok 5 proc., a z drugiej strony Wielka Brytania wyraźnie powyżej 50 proc. Podobnie jest w innych krajach, dlatego też Solidarna Polska zaproponowała, aby za te najokrutniejsze zabójstwa zaostrzyć kary w dolnych granicach zagrożeń, aby to nie było 8 lat pozbawienia wolności co skłania sądy do orzekania niskich kar, ale żeby to była kara nie mniejsza niż 25 lat pozbawiania wolności – podkreśla poseł Zbigniew Ziobro.  

Odnosząc się do zabójstwa w Łodzi eurodeputowany zapowiedział, że będą wnioskować o zwołanie Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Politycy tej partii chcą uzyskać informacje od ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego jakie środki przeznacza się na policję, aby ta w sposób skuteczny mogła realizować działania w obszarze prewencji.

– W Łodzi mieliśmy do czynienia ze sprawcami, którzy byli znani policji, którzy byli już notowani, karani za popełnienie ciężkich przestępstw w tym rozbojów. Gdyby policja działała w sposób profesjonalny, to prawdopodobnie presja wywierana na tych ludzi sprawiłaby, że trudniej byłoby im poruszać się w miejscach publicznych. Niestety coraz większe cięcia wydatków na policję, na prewencję policyjną, na działania o charakterze kryminalnym, które mają rozpoznawać zagrożenie, wywierać swoistą presję w imię zasady zero tolerancji na świat przestępczy – prowadzą do wzrostu poczucia bezkarności i eskalacji tego rodzaju zdarzeń – dodaje poseł Zbigniew Ziobro.

RIRM

drukuj