SP chce zwołania RBN ws. węgla i energetyki 

Solidarna Polska apeluje do prezydenta o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. węgla i energetyki. Zbigniew Ziobro, lider SP, mówi, że dramatyczna sytuacja na Śląsku w związku z polskim górnictwem wymaga działań odważnych, ale również odpowiedzialności za sytuację najważniejszych osób w państwie.

Europoseł wyraził nadzieję, że prezydent stawi czoła temu wyzwaniu w ramach RBN, która ma zajmować się sprawami bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego Polski. Zaznaczył, że taką właśnie sprawą jest sytuacją polskiego górnictwa.

– W tej sytuacji pan prezydent – w naszej ocenie – powinien zwołać jak najszybciej RBN, aby zająć się tym zasadniczym dla bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego problemem, jakim jest kwestia naszej energetyki, sytuacji polskich kopalń. Otóż stawiamy tezę – i mamy na to bardzo mocne argumenty – że przyczyna dzisiejszego kryzysu na Śląsku tak naprawdę wynika przede wszystkim z podpisania wcześniej przez Donalda Tuska, a niedawno przez panię Ewę Kopacz pakietu klimatyczno-energetycznego – powiedział Zbigniew Ziobro.

Europoseł nawiązał do raportu niemieckiej firmy konsultingowej Roland Berger Strategy, opublikowanego na zlecenie polskiego rządu i polskich spółek węglowych za 1,5 mln zł.

Raport stwierdza, że główną przyczyną problemu i trudności polskich kopalń nie jest import węgla  ze wschodu, ale zmiana struktury polskiej energetyki wynikająca z pakietu klimatyczno-energetycznego – powiedział lider SP.

Po fali górniczych protestów doszło do porozumienia związkowców z rządem ws. programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej. Zapisy porozumienia ma konsumować nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu węgla kamiennego. Dziś w Sejmie odbędzie się głosowanie nad ustawą.

RIRM

drukuj