„Solidarność” oświatowa zapowiada manifestację

„Solidarność” oświatowa zaostrza protest. Na 28 kwietnia zapowiada ogólnopolską manifestację w Warszawie.

Związkowcy chcą 9-procentowych podwyżek i poprawy warunków pracy. Ostatni raz płace nauczycieli wzrosły 4 lata temu i od tego czasu, na skutek corocznej inflacji, drastycznie zmalały.

Dotychczasowe rozmowy z rządem w tej sprawie nie przyniosły porozumienia – zaznaczył Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.

– Decyzją rady sekcji manifestacja odbędzie się 28 kwietnia w Warszawie. Wcześniej, do 15 kwietnia, wszystkie struktury związku wejdą w spór zbiorowy z pracodawcami i w ramach tego sporu będą organizować lokalne akcje informacyjne i protestacyjne. Jeżeli determinacja środowiska będzie duża, to przewidujemy, że jak nie wszystkie, to część sporów zbiorowych zakończy się strajkami – powiedział Ryszard Proksa.

Poseł Sławomir Kłosowski, były wiceminister edukacji podkreślił, że rząd zbyt długo lekceważy już nauczycieli i ich potrzeby.

– Bardzo podziwiam „Solidarność”, że zachowuje się tak wstrzemięźliwie w stosunku do tego, co prezentuje Ministerstwo Edukacji w sprawie podwyżek dla nauczycieli. To jest naprawdę cierpliwość najwyższej rangi, bo te podwyżki, biorąc pod uwagę średnie wynagrodzenia choćby w kraju, które obowiązują w dniu dzisiejszym, to są podwyżki, które po prostu nauczycielom się należą – podkreślił poseł Sławomir Kłosowski.  

O rozpoczęciu akcji protestacyjnej poinformował także Związek Nauczycielstwa Polskiego, który na 18 kwietnia zapowiedział ogólnopolską manifestację w Warszawie.

ZNP również domaga się podwyżek dla nauczycieli o 10 procent w 2016 r. oraz zaniechania prywatyzacji szkół.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl