fot. arch

Ludzie Pracy na Jasnej Górze – idziemy do Matki !

Z Warszawy na Jasną Górę wybiera się większość protestujących dziś Polaków. Pod hasłem „Solidarność wierna Bogu w Trójcy Jedynemu, Kościołowi i Ojczyźnie” w Częstochowie rozpoczynają się uroczystości 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy.

O godz. 19.00 na Szczycie Jasnogórskim sprawowana będzie Msza św., której przewodniczyć będzie i homilię wygłosi ks. bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej. Następnie pielgrzymi wezmą udział w Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich – mówi ks. prałat Jan Iłczyk, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

– O godzinie 19.00 będzie sprawowana Msza św. na Szczycie Jasnogórskim. Następnie o godzinie 21.00 Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu. Modlitwę apelową poprowadzi krajowy duszpasterz ludzi pracy ks. bp Kazimierz Ryczan. Po Apelu na wałach przeprowadzona zostanie Droga Krzyżowa, przygotowana przez ludzi pracy archidiecezji łódzkiej i regionu „Ziemia Łódzka”. O północy będzie pasterka koncelebrowana w bazylice przez duszpasterzy ludzi pracy z całej Polski. Po pasterce nocne czuwanie do godziny 4.30 – informuje ks. prałat Jan Iłczyk.

Bł. Jan Paweł II mówił, że „na Jasnej Górze bije serce Polski”, dlatego idziemy do Matki, aby prosić i dziękować. Chcemy powierzyć jej wszystkich pracowników i bezrobotnych, tych, którzy walczą o godne warunki życia – dodaje ksiądz prałat.

– Wszystkie kroki, przez całą historię naszej ojczyzny zmierzają na Jasną Górę. Tutaj gromadzili się pielgrzymi, gdy było zagrożenie dla naszej ojczyzny; tutaj gromadzą się rodziny, bezrobotni, ludzie pracy. Solidarność także czerpie swoje siły właśnie w tym miejscu, do którego przed 31 laty prowadził nas błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. I tutaj, na Jasnej Górze spotykamy się po to, aby pochylić się przy Matce – Czarnej Madonnie i poprosić ją o to, aby w Polsce wszyscy żyli godnie i odpowiedzialnie, aby nikomu nie brakowało chleba, aby nie było bezrobotnych, i tych, którzy cierpią z powodu braku pracy – mówi ks. prałat Jan Iłczyk.

Głównym uroczystości 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy odbędą się w niedzielę. O godz. 11.00 sprawowana będzie uroczysta suma na Szczycie Jasnogórskim. Mszy św. przewodniczyć będzie i homilię wygłosi ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Eucharystii koncelebrować będą ks. bp Kazimierz Ryczan, krajowy duszpasterz ludzi pracy oraz duszpasterze pracy z całej Polski.

Pracownicze pielgrzymki na Jasną Górę zapoczątkował bł. ks. Jerzy Popiełuszko, organizując ją we wrześniu 1983 dla robotników Huty Warszawa. Rok później do Częstochowy pielgrzymowali już pracownicy z różnych części Polski. Idea bł. ks. Jerzego przerodziła się w coroczną ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy.

RIRM

drukuj