„Solidarność” ostrzega przed strajkiem kolejnej grupy

Szef „Solidarności” Piotr Duda ostrzega w specjalnie wydanym oświadczeniu, że jeśli rząd nie zajmie się kompleksowo problemami ludzi niepełnosprawnych, za chwilę protesty rozpocznie trzecia grupa.

Piotr Duda zwraca uwagę na niepełnosprawnych, którym rząd, wbrew konstytucji – nowelizując ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – wydłużył czas pracy.

Ostatnio do protestujących rodziców dzieci niepełnosprawnych dołączyli opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych. Piotr Duda zwrócił uwagę, że rząd Donalda Tyska przegrał już przed Trybunałem Konstytucyjnym dwie sprawy dotyczące środowiska osób niepełnosprawnych: jedną z nich po skardze „S”. NSZZ „Solidarność” wykazała niekonstytucyjność nowelizacji ustawy o rehabilitacji oraz w kwestii progów dochodowych uprawniających opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych do świadczeń pielęgnacyjnych.

– Tak, jak ostrzegaliśmy wcześniej, skoro nie prowadzi się dialogu i kompleksowo różne środowiska i grupy niepełnosprawnych mają swoje nierozwiązane problemy, roszczenia, to te protesty będą po kolei następować. Teraz przed Sejmem są opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, a jeżeli rząd się nie zabierze za te problemy, za chwilę będziemy mieć protesty pracujących niepełnosprawnych, którym rząd na niekorzyść znowelizował prawo i pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego i nakazu zmiany prawa, jak do tej pory nic się w tej kwestii nie wydarzyło – a to już pół roku – mówi Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „S”.

Opiekunowie osób niesamodzielnych protestujący w Sejmie oraz przed nim zapowiadają, że zostaną przed sejmem, dopóki rząd nie zrealizuje ich postulatów. Rodzice chorych dzieci i opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych chcą m.in. podwyższenia świadczeń.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl