Solidarna Polska przygotowuje rezolucję

Solidarna Polska przygotuje projekt rezolucji Sejmu, który obligowałby premiera i ministra skarbu do przedstawienia informacji o polityce gazowej kraju.

Politycy tej partii obawiają się, że Polska jest ofiarą monopolistycznej pozycji Gazpromu. Rosjanie obniżają cenę dla całej Europy.

Szef klubu parlamentarnego Solidarna Polska Arkadiusz Mularczyk przypomniał negocjacje byłego wicepremiera Waldemara Pawlaka z Rosją z przed dwóch lat.

– Pamiętamy, że w tamtym czasie podwyższano dostawy gazy z 8 mld do 10 mld metrów sześciennych. Warto zauważyć jednak, że w tamtym czasie nie było negocjacji co do ceny; co jest ważne, co należy podkreślić. Przypomnę, że gaz sprzedawany do Polski przez Gazprom jest droższy o 60 -70 dolarów za 1000 metrów sześciennych od tego gazu, który płynie przez Polskę tranzytem do Niemiec czy do Francji. Uważamy, że jest to sytuacja dosyć absurdalna – akcentuje Arkadiusz Mularczyk.

Kluczowe dla ceny gazu w Polsce jest wybudowanie gazoportu w Świnoujściu stwierdził poseł Patryk Jaki. Rzecznik SP mówił, że jeżeli uda się wybudować szybko terminal LNG będziemy mieli kartę przetargową:

– W tej rezolucji będziemy chcieli zobowiązywać polski rząd, aby co miesiąc składał nam sprawozdania z tego, jak idzie proces budowy gazoportu w Świnoujściu, ponieważ tak, jak wspominaliśmy budowa tego gazoportu jest kluczowa dla obniżenia cen gazu, dla przeciętnego odbiorcy w Polsce, a po drugie dla bezpieczeństwa energetycznego wszystkich Polaków –powiedział poseł Patryk Jaki.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl