fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

SN oddalił skargę komitetu Sz. Hołowni na odrzucenie przez PKW sprawozdania finansowego

Sąd Najwyższy oddalił skargę komitetu Szymona Hołowni w sprawie odrzucenia przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego – poinformował Maciej Brzózka z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła w lipcu sprawozdanie finansowe z ubiegłorocznych wyborów prezydenckich komitetu Szymona Hołowni z uwagi na przyjęcie z naruszeniem przepisów Kodeksu wyborczego łącznie ponad 201 tys. złotych.

Komitet skorzystał z prawa do wniesienia skargi do Sądu Najwyższego. SN zajął się sprawą w środę. Jak przekazał Maciej Brzóska, „skarga na uchwałę PKW została oddalona”.

„Sąd orzekał w składzie siedmioosobowym” – poinformował.

PKW w swojej uchwale wskazała, że blisko 33 tys. zł zostało przyjęte przez komitet Szymona Hołowni w niedozwolonym terminie. Ponad 19 tys. zł wpłacono między 11 maja a 4 czerwca 2020 r., a więc już po 10 maja 2020 r., na który to dzień marszałek Sejmu zarządziła wybory, a przed 5 czerwca 2020 r., kiedy PKW przyjęła zawiadomienie Szymona Hołowni o uczestnictwie w wyborach zarządzonych na 28 czerwca 2020 roku. Z kolei po dniu wyborów, od 29 czerwca do 25 września 2020 r., komitet Szymona Hołowni pozyskał środki w wysokości ponad 13 tys. złotych.

Ponad 168 tys. zł wpłaconych na komitet Szymona Hołowni pochodziło od nieuprawnionych podmiotów. Chodzi m.in. o spółki prawa handlowego, fundacje, stowarzyszenia, osoby, co do których komitet nie był w stanie ustalić, że są obywatelami polskimi mającymi stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski, a także o rachunki osób prowadzących działalność gospodarczą, co do których komitet nie był w stanie wykazać, iż jest to rachunek osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, wykorzystywany przez tę osobę zarówno do celów związanych z tą działalnością, jak i do celów związanych z codziennym funkcjonowaniem osoby fizycznej.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym pełnomocnicy finansowi komitetów wyborczych mają obowiązek złożenia PKW sprawozdań finansowych z wyborów. PKW może przyjąć sprawozdanie finansowe bez zastrzeżeń, przyjąć wskazując uchybienia albo odrzucić.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl