fot. PAP/EPA

Słoweńcy odrzucili w referendum nowelę, która zezwala na zawieranie małżeństw osobom tej samej płci

Słoweńcy w niedzielnym referendum odrzucili nowelizację ustawy o małżeństwie, pozwalającą osobom tej samej płci na zawieranie związku małżeńskiego na równi z małżeństwem kobiety i mężczyzny – wynika ze wstępnych rezultatów podanych przez komisję wyborczą po przeliczeniu 93 proc. głosów.

Przeciwko uchwalonej w marcu przez parlament nowelizacji definiującej małżeństwo jedynie jako związek dwojga dorosłych bez określenia płci wypowiedziało się 63 proc. głosujących, za jej utrzymaniem było 37 proc. uczestników referendum.

Aby doprowadzić do odrzucenia nowelizacji, konieczne było quorum; za zniesieniem musi zagłosować nie tylko większość osób głosujących w plebiscycie, ale też co najmniej jedna piąta wszystkich uprawnionych do głosowania – 20 proc. z 1,7 mln, czyli 343 tys. osób. Według komisji wyborczej, choć frekwencja była niska, na poziomie ok. 35 proc., to liczba osób głosujących na „nie” okazała się wystarczająca.

Referendum zostało zorganizowane na wniosek konserwatywnej inicjatywy obywatelskiej „Chodzi o dzieci”, wspieranej przez Kościół katolicki i prawicowe ugrupowania opozycyjne. Politycy centroprawicowej Słoweńskiej Partii Demokratycznej wspierani przez Kościół zebrali 40 tys. podpisów w ciągu miesiąca. Był to  warunek rozpisania referendum.

Ustawa uchwalona w marcu przez Parlament Słowenii w pełni zrównuje w prawach związki homoseksualne z małżeństwami. Dotyczy to także adopcji dzieci. Nowe prawo nie weszło w życie z powodu wszczęcia procedury referendalnej.

Słoweńcy już raz obronili małżeństwo i rodzinę w 2012 roku. Podczas tamtejszego referendum 55 % głosujących odrzuciło pomysł przyznania parom osób jednej płci praw należnych małżeństwom, w tym prawa do adopcji dzieci.


PAP/TV Trwam News

drukuj