Słowacja: w zeszłym tygodniu dwa śmiertelne wypadki w Tatrach Wysokich

Dwa śmiertelne wypadki wydarzyły się pod koniec zeszłego tygodnia w słowackich Tatrach Wysokich – poinformowało tamtejsze pogotowie górskie HZS (Horska Zachranna Slużba).

54-letni słowacki turysta zginął w sobotę w masywie Lodowego Szczytu wskutek upadku na stronę Doliny Pięciu Stawów Spiskich. Dzień wcześniej 43-letni czeski taternik poniósł śmierć spadając wskutek niedostatecznej asekuracji około 30 metrów podczas wspinaczki ścianą Koziej Strażnicy w Dolinie Mięguszowieckiej.

W sobotę rano ratownicy ewakuowali śmigłowcem spod szczytu Zadniego Gierlachu pięciu czeskich wspinaczy, którzy utknęli tam w piątek, nie będąc w stanie ukończyć zaplanowanej tury. Pokrywa śniegu w miejscu ich biwaku sięgała 40 centymetrów, ale nocujący nie doznali uszczerbku na zdrowiu. W podobnej sytuacji znalazły się dzień później na Zadnim Gierlachu dwie czeskie taterniczki; zostały zwiezione stamtąd śmigłowcem w niedzielę rano.

40-letni polski turysta, który doznał urazu nogi, został w sobotę przetransportowany śmigłowcem ze Schroniska pod Rysami w Dolinie Mięguszowieckiej do szpitala w Popradzie.

PAP/RIRM

drukuj