fot. flickr.com

Słowacja: dwaj byli ministrowie skazani za korupcję

Dwóch byłych ministrów po raz pierwszy skazano na Słowacji na kary długoletniego więzienia. Sąd uznał ich za winnych manipulowania przetargiem związanym z unijnymi finansowaniem, kiedy sprawowali urzędy.

Specjalny sąd ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji w Pezinoku koło Bratysławy skazał w środę Mariana Januszka, byłego ministra budownictwa i rozwoju regionalnego w pierwszym rządzie Roberta Fico (2006-2010), na 12 lat pozbawienia wolności, a jego następcę Igora Sztefanova na dziewięć lat. Ponadto każdy z nich ma zapłacić 30 tys. euro grzywny. Wyrok nie jest prawomocny.

Trójkę byłych pracowników ministerstwa oskarżonych w tej samej sprawie sąd uniewinnił.

Sprawa dotyczy skandalu z 2007 r. O przetargu na realizację dofinansowywanych przez Unię Europejską projektów na łączną sumę 120 milionów euro resort budownictwa i rozwoju regionalnego poinformował jedynie na tablicy umieszczonej w niedostępnym dla szerszej publiczności pomieszczeniu. Tylko „wtajemniczonym” dano w ten sposób możliwość udziału w przetargu.

Zgłosił się jeden chętny, konsorcjum firm bliskich – jak pisze austriacka agencja prasowa APA – ówczesnemu szefowi współrządzącej wtedy Słowackiej Partii Narodowej (SNS) Janowi Slocie, i to on otrzymał lukratywne zlecenie. Właśnie z SNS pochodzili skazani w środę Marian Januszek i Igor Sztefanov.

Gdy wybuchł skandal, Unia Europejska odmówiła przekazania przewidzianych środków. Państwo słowackie straciło ponad 12 milionów euro, które zdążono już wypłacić dwóm prywatnym firmom.

PAP/RIRM

drukuj