fot. pixabay.com

Obowiązek rejestracji przed wjazdem na Słowację

14 dni kwarantanny i 1,6 tys. euro kary grozi turystom podróżującym na południe – czytamy we wtorkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”. Gazeta przypomina, że od 8 czerwca 2021 r. zasady wjazdu i powrotu na terytorium Słowacji z zagranicy reguluje tzw. semafor turystyczny.

Słowacki minister zdrowia – jak czytamy – wprowadził obowiązek rejestrowania się na stronie https://korona.gov.sk/en/ehranica/ z podaniem szczegółowych informacji o osobach, które wjeżdżają na terytorium naszego południowego sąsiada.

„Podać trzeba imię, nazwisko, numer telefonu komórkowego, adres poczty mail oraz zamieszkania w Polsce. Oprócz tego Słowacy chcą wiedzieć kto, kiedy i jaką szczepionką został zaszczepiony, czy ma aktualny wynik testu PCR lub status ozdrowieńca” – wskazuje „Rzeczpospolita”.

Gazeta zwraca uwagę, że wszystko wskazuje na to, iż słowackie regulacje będą funkcjonowały niezależnie od unijnego systemu paszportów covidowych.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, z informacji zamieszczonej na stronie polskiej ambasady w Bratysławie wynika, że osoba, która nie złoży wniosku z automatu, zostaje objęta 14-dniową kwarantanną. Gazeta wymienia, że są jej poddane także wszystkie osoby, które nie były zaszczepione, nie są ozdrowieńcami i nie mają aktualnego testu na obecność koronawirusa.

Kwarantanna – jak czytamy – będzie prowadzona w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych przez 14 dni. Można ją zakończyć wcześniej, okazując negatywny test na COVID-19. A to – jak zaznacza „Rzeczpospolita” – oznacza kolejne koszty.

Gazeta wskazuje, że niezależnie od kwarantanny turyście, który nie dopełni nowych obowiązków, może grozić mandat do 1659 euro.

W artykule wyjaśniono, że z obostrzeń zostaną zwolnione osoby wybierające się na Słowację, które spełniają jeden z warunków: posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR nie starszego niż 72 h; wjeżdżają z Austrii, Czech, Polski lub Węgier i posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu antygenowego na COVID-19 nie starszego niż 24 h, wykonanego w jednym z tych krajów lub w Słowacji; posiadają dokument potwierdzający, że w ciągu ostatnich 180 dni przebyły zachorowanie na COVID-19; nie ukończyły 18 lat; posiadają dokument potwierdzający, że zostały zaszczepione.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl