Białystok: Odsłonięto tablicę poświęconą leśnikom więzionym w obozach koncentracyjnych

W Białymstoku odsłonięto pamiątkową tablicę memoratywną poświęconą leśnikom – więźniom i ofiarom niemieckich obozów koncentracyjnych.

Stutthof, Auschwitz, Buchenwald, Gross Rosen, Sachsenhausen, Dachau – to nazwy niemieckich obozów koncentracyjnych, w których znajdowali się polscy więźniowie.

Naszym obowiązkiem jest pamięć o nich, ponieważ znaleźli się tam zarówno przedstawiciele polskiej elity, jak i zwykli mieszkańcy polskich miast i wsi – podkreślał dr Jarosław Schabieński, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku.

Wielu z nich dosięgały prześladowania i represje. Wielu zapłaciło najwyższą cenę.

– W polskim odniesieniu byli to obywatele polscy traktowani jako podludzie – zaznaczył Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

Ofiarami tych dramatycznych wydarzeń byli również leśnicy, którzy 81 lat temu w pierwszym transporcie przybyli do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

– W obozach koncentracyjnych zginęło kilkuset leśników. To byli leśnicy różnego szczebla – począwszy od robotników, skończywszy na nadleśniczym – wskazał Andrzej Józef Nowak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

W poniedziałek na budynku biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą leśnikom.

– Tablica wspomina wysłanych do obozów koncentracyjnych jako dążących do odzyskania niepodległości – powiedział Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Powstała ona we współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i Instytutu Pamięci Narodowej.

– To kolejny etap współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z Instytutem Pamięci Narodowej, bo bardzo dobrze wspominam wielką uroczystość, jaka odbyła się na obrzeżach Narewki, gdy został odsłonięty pomnik Inki, która też była częścią wielkiej rodziny leśników. To właśnie takie postawy powinniśmy promować i pokazywać młodzieży – zwracał uwagę Mariusz Gromko, senator.

Wydarzeniu towarzyszyło również otwarcie wystawy zatytułowanej „Niemieckie obozy zagłady”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl