Trwają obchody 74. rocznicy wybuchu powstania w białostockim getcie

W Białymstoku odbywają się dziś uroczystości w 74. rocznicę wybuchu powstania w tamtejszym getcie. Białostockie powstanie historycy uważają za drugi pod względem wielkości, po Warszawie, zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami.

W związku z obchodami, przed południem kwiaty składano m.in. pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi, upamiętniającym ofiary (według różnych źródeł, od 700 do 2 tys. osób) pożaru z 27 czerwca 1941 roku, gdy Niemcy spędzili Żydów do świątyni i ją podpalili. Data ta symbolizuje początek eksterminacji społeczności żydowskiej w Białymstoku.

Główne obchody rocznicy wybuchu powstania w tamtejszym getcie rozpoczęły się w południe przy pomniku upamiętniającym obrońców getta. Pomnik stoi na placu noszącym imię przywódcy powstania – Mordechaja Tenenbauma-Tamaroffa.

Bezpośrednim powodem wybuchu powstania były niemieckie przygotowania do likwidacji getta w Białymstoku. Słabo uzbrojonych powstańców było trzystu; Niemców, dysponujących czołgami i samolotami, dziesięć razy więcej. Główne walki w getcie toczyły się 16 sierpnia 1943 roku, w kolejnych kilku dniach broniły się już tylko pojedyncze punkty oporu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl