fot. PAP

Odkryto 19 jam grobowych, wydobyto szczątki 86 osób

Szkielety 86 osób, w tym 28 dzieci, odnaleziono na terenie aresztu śledczego w Białymstoku, w ramach kolejnego etapu prac ekshumacyjnych. Prace  związane są ze śledztwami IPN dotyczącym zbrodni funkcjonariuszy państwa komunistycznego w latach 1939-1956.

Badania rozpoczęły się w ubiegłym roku. Odkryto wtedy pierwsze szczątki. Na większą skalę prace kontynuowano w maju roku bieżącego. Dziś kończy się kolejny, 3-tygodniowy okres.

Przy szczątkach znajdowano rzeczy osobiste, m.in. medaliki i krzyżyki, guziki od mundurów i płaszczy wojskowych (również z okresu powojennego) czy amunicję. Znaleziono również polską monetę 10-groszową z 1949 r.

Mamy do czynienia z wielką zbrodnią przeciwko ludności, z ludobójstwem. – podkreśla prowadzący śledztwo prokurator IPN Zbigniew Kulikowski.

– Z 19 jam grobowych, wyjęliśmy 86 ludzkich szczątków kostnych. Są to szkielety. Odkryliśmy także luźne ludzkie szczątki kostne, wskazujące na możliwość, że do tej liczby dojdą jeszcze dwie bądź trzy osoby. Ujawniliśmy fakt dokonania zbrodni komunistycznej. Trzej mężczyźni zginęli od strzału w potylicę. Cały czas pracujemy. Poza żołnierzami niepodległościowymi na tym polu śmierci są szczątki kostne kobiet i dzieci. To prawdopodobnie ofiary II wojny światowej – mówi prokurator.

W sumie, biorąc pod uwagę wszystkie dotychczasowe prace, dotąd odnaleziono na terenie aresztu szczątki ponad 280 osób.

Na przyszły rok przewidziano kolejne – co najmniej dwa – etapy prac. Po zakończeniu wszystkich, planowany jest uroczysty pochówek wydobytych szczątków, prawdopodobnie w rok 2016.

RIRM

drukuj