Skwer dla uczczenia ofiar Rzezi Wołyńskiej

Mieszkańcy Lublina zebrali podpisy pod obywatelskim projektem uchwały do Rady Miasta by uczcić pamięć ponad 130 tysięcy rodaków pomordowanych na Wołyniu. Lokalna społeczność chce by jeden ze skwerów w Lublinie został poświęconym pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej.

Akt ten będzie oddaniem widocznej pamięci w 70 rocznicę Zbrodni Wołyńskiej – akcentują inicjatorzy akcji.

„Podjęliśmy trud zbierania podpisów by uczcić naszych rodaków, którzy zostali zamordowani na Ojczystej Ziemi, a o których pamięć przed laty była zapomniana lub podawano zakłamane informacje  o tych wydarzeniach   – mówi Zdzisław Koguciuk, jeden z inicjatorów obywatelskiego projektu.

Zbieraliśmy podpisy do Sejmu o nadanie 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian. Okazało się, że pamięć o tej zbrodni jest bardzo duża. W ciągu kilkunastu dni zebraliśmy ponad trzy tysiące podpisów. Z racji tego, że zbliża się ta rocznica tych tragicznych wydarzeń podjęliśmy inicjatywę, żeby zgłosić wniosek do Rady Miasta, zebrać podpisy i nadać ten skwer imieniem ofiar Wołynia – informował Zdzisław Koguciuk.

Istotną rolę w przekazywaniu pamięci o ofiarach Zbrodni Wołyńskiej mają media – zauważa inicjator projektu.

Jest to widoczny znak pamięci o tych ofiarach, których po prostu trzeba upamiętnić. Trzeba powiedzieć, że przez 70 lat ten temat był tematem zapomnianym. Tutaj należy się wielki ukłon dla Radia Maryja i TV Trwam. Te media podtrzymują pamięć o tych wydarzeniach. Dla wielu osób źródłem wiedzy o Wołyniu są właśnie te media. Zbierałem podpisy i zadawałem pytania: co skłania ludzi do popisania tego projektu? Wiele osób mówiło o wiedzy, którą zdobywało oglądając i słuchając TV Trwam i Radia Maryja. Wśród tych osób było bardzo dużo młodzieży – zaznaczał Zdzisław Kogucik.

RIRM

drukuj