fot. PAP

PO zakłamuje historię

Platforma Obywatelska próbuje zakłamać historię rzezi wołyńskiej. Jedna z gazet dotarła do szokującego projektu uchwały platformy z okazji 70 – tej rocznicy krwawej niedzieli, która stanowiła apogeum mordu na Polakach.

Podobne pomysły przedstawili już posłowie innych partii. Projekt PO jest jednak skandaliczny – nie pojawia się w nim słowo ludobójstwo, posłowie partii Donalda Tuska nie chcą też ustanowienia 11 lipca dniem pamięci męczeństwa kresowian – choć walczą o to rodziny pomordowanych a ponadto, podają najmniejszą liczbę ofiar rzezi na Wołyniu.

Przedstawiciele partii nie ukrywają że nie chcą popsuć relacji z Ukrainą, która ma podpisać w listopadzie umowę stowarzyszeniową z UE. To typowa dla Platformy próba wymigania się od prawdy historycznej – mówi poseł Ryszard Terlecki, poseł PiS i prof. historii.

– Bardzo nam zależy na dobrych relacjach z Ukrainą, ale to nie może oznaczać zacierania historii, zacierania przeszłości. Projekt PO jest pomysłem, żeby uczcić rocznice, ale równocześnie przedstawić to tak żeby nie wywołać żadnych kontrowersji w stosunkach z Ukrainą. Także w taki sposób, żeby nie wzmacniać poczucia braku sprawiedliwości historycznej w Polsce, wśród Polaków. Jest to typowa dla PO próba wymigania się od prawdy historycznej – troszkę powiedzieć, troszkę pokazać, ale żeby niewiele z tego wynikało – powiedział poseł Ryszard Terlecki.

Poseł dodał, że choć niejednokrotnie historia dzieli, to zasadą którą powinno się przyjmować w stosunkach międzynarodowych jest to, że się mówi prawdę.

– Nie uchyla się od definiowania problemów, które nas dzielą. O ile to się kiedyś udało w miarę z Niemcami, choć jak dobrze wiemy ta sytuacja też jest płynna i również w tych relacjach dochodzi tu do pewnych napięć, kiedy niemiecka polityka historyczna próbuje pomniejszyć winę Niemiec, zwiększyć poczucie Niemców, że byli także ofiarami II wojny światowej, to jednak można powiedzieć, że tu pewne historyczne zaszłości zostały przezwyciężone. Tak musi się stać jak w stosunkach z innymi państwami w tym z Rosją, oczywiście z Ukrainą – dodaje poseł Ryszard Terlecki.

Wypowiedź posła Ryszarda Terleckiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj