Pikiety w 70 rocznicę mordu na Wołyniu

Pikiety pod konsulatami ukraińskimi w 70 rocznicę mordu na Wołyniu organizuje Liga Obrony Suwerenności, która stanowczo sprzeciwia się zakłamywaniu historii i przemilczaniu faktów.

Manifestacje odbędą się 10 lipca o godz. 12.00 w Gdańsku i 11 lipca w Krakowie o godz. 16.00 pod hasłem „Wołyń 43 – Pamiętamy”.

W 1943 r. na Wołyniu  zostało wymordowanych  ok. 100 tys. Polaków przez UPA. Do zbrodni doszło w ramach trwających od 1942 r. akcji ukraińskich nacjonalistów wymierzonych w Polaków zamieszkujących na Wołyniu. Najczęściej do mordów dochodziło w niedziele, kiedy to ludność polska zbierała się w kościołach. Były one otaczane przez UPA, a wierni wychodzący z nich byli wyłapywani, torturowani i w brutalny sposób mordowani. 10 lipca z rana zaatakowano dziesiątki polskich miejscowości w których ludność była zabijana z wielkim okrucieństwem za pomocą takich narzędzi jak siekiery, kosy, czy noże.

O tych wydarzeniach trzeba pamiętać i przypominać historię szczególnie w czasie, kiedy milczy się o niektórych faktach. Tylko nazywając rzeczy po imieniu można dojść do prawdy i pojednania, mówi Wojciech Podjacki, przewodniczący Ligi Obrony Suwerenności.

– Jeśli jakiekolwiek stosunki przyjacielskie mają zafunkcjonować między naszymi dwoma narodami: narodem polskim i narodem ukraińskim, to przede wszystkim powinny być budowane na szczerości intencji i na fundamencie prawdy. Zakłamywanie naszej przeszłości w imię być może jakiś dobrych intencji, ale jednak bez oczyszczenia i jakiegoś rachunku sumienia jest absolutnie bezprzedmiotowe – powiedział Wojciech Podjacki.

RIRM

drukuj