K. Szczerski: W niedzielę na Ukrainie prezydent A. Duda odda cześć pomordowanym Polakom na Wołyniu

Prezydent Andrzej Duda udaje się w niedzielę na Ukrainę, aby w 75. rocznicę rzezi wołyńskiej oddać cześć pomordowanym rodakom – zapowiedział w rozmowie z PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

„W drugą niedzielę lipca tradycyjnie obchodzić będziemy rocznicę Krwawej Niedzieli – w niedzielę 11 lipca 1943 r. miało miejsce apogeum ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów pod przywództwem OUN-UPA” – wskazał w rozmowie z PAP Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Mszy św., w intencji ofiar mordu, w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku, która – jak mówił prezydencki minister – koncelebrowana będzie przez metropolitę lwowskiego księdza arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego i ordynariusza diecezji łuckiej księdza biskupa Witalija Skomarowskiego.

„Prezydent RP przekaże także na ręce biskupa, pamiątkowy krzyż poświęcony pamięci pomordowanych Polaków” – poinformował Szczerski.

„Prezydent RP odda również symboliczny hołd ofiarom ludobójstwa na terenach nieistniejących już dzisiaj polskich wsi na Wołyniu oraz złoży wieniec na cmentarzu – w miejscu bezimiennego pochówku w zbiorowej mogile zamordowanych Polaków” – dodał.

Prezydencka Kancelaria informowała wcześniej, że prezydent Duda udaje się na Ukrainę na zaproszenie biskupa Skomarowskiego.

11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej, przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej. Tego dnia, nazwanego później Krwawą Niedzielą, zaatakowano ludność z blisko 100 polskich miejscowości.

Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach, do którego doszło w kwietniu 2017 r.

PAP/RIRM

drukuj