P. Gliński

fot. Tomasz Strąg

Min. P. Gliński: Cieszę się, że strona ukraińska wykazała chęć rozmów o wznowieniu ekshumacji na Wołyniu

Cieszę się, że strona ukraińska wykazała chęć powrotu do rozmów o wznowieniu ekshumacji m.in. na Wołyniu – powiedział wicepremier Piotr Gliński w wywiadzie dla „Gazety Polskiej Codziennie”. Dodał, że kanałami dyplomatycznymi będą teraz ustalane daty i formy spotkań.

Gazeta przypomniała w artykule, że wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko w jednym z ostatnich wywiadów poinformował, że strona ukraińska jest gotowa rozmawiać z Polską o wznowieniu ekshumacji m.in. na Wołyniu i w tej sprawie chce się spotkać z Glińskim w Kijowie.

„Cieszę się, że strona ukraińska wykazała chęć powrotu do rozmów. Kanałami dyplomatycznymi będziemy ustalali daty i formy spotkań i mam nadzieję, że uda się znaleźć porozumienie” – powiedział Piotr Gliński.

Gazeta zapytała, czy przedmiotem sporu nie będą już Hruszowice w województwie podkarpackim, gdzie władze samorządowe rozebrały pomnik UPA. Prof. Piotr Gliński przypomniał stanowisko strony ukraińskiej, która przekonywała, że pomnik w Hruszowicach jest również miejscem pochówku ich żołnierzy.

„Prof. Krzysztof Szwagrzyk wraz ze swoim zespołem z IPN przeprowadzili tam badania archeologiczne. Ich wynik był jednoznaczny – pomnik nie był grobem wojennym. Wykazaliśmy dużo dobrej woli i daliśmy do zrozumienia, że chcemy znaleźć porozumienie. Mam nadzieję, że władze Ukrainy zdecydują się zmienić swoją decyzję i umożliwią naszym ekspertom w uzgodnieniu z gospodarzami przeprowadzenie prac archeologicznych” – oświadczył wicepremier.

Pytany, czy jego zdaniem między Polską a Ukrainą pojawią się jeszcze spory dotyczące upamiętnień, takie jak o pomnik w Hruszowicach, Piotr Gliński stwierdził: „Sprawa Hruszowic jest raczej zamknięta”.

„Ja od dawna powtarzam, że podstawową kwestią, jeśli chodzi o utrzymanie bardzo dobrych relacji między naszymi państwami, jest możliwość przeprowadzenia ekshumacji. Wszystkie inne kwestie dotyczące upamiętnień możemy indywidualnie rozpatrywać dopiero w momencie, kiedy ta podstawowa sprawa, odnosząca się do zasadniczych humanitarnych wartości cywilizacyjnych, zostanie rozwiązania” – podkreślił szef resortu.

Wicepremier był też pytany, czy ekshumacje polskich obywateli, którzy stracili życie na terenie Ukrainy w latach 40. ub. wieku, mogą wywoływać głosy sprzeciwu u naszych południowo-wschodnich sąsiadów. W odpowiedzi Piotr Gliński podkreślił, że „prawo do pochówku to jest podstawowa wartość w każdej cywilizacji”.

„Na terenie Ukrainy chcielibyśmy odnaleźć szczątki tych rodaków, którzy nie doczekali się pogrzebu, a następnie zapewnić im godny pochówek” – powiedział Piotr Gliński.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl