By TUBS - Praca własna; CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15035619

Silne trzęsienie ziemi w Indonezji

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 st. nawiedziło dziś nad ranem wschodnią Indonezję w rejonie wyspy Seram, w prowincji Maluku – poinformował amerykański Instytut Geofizyczny (USGS). Nie ma zagrożenia falami tsunami. Wstrząsy o tej sile mogą jednak wyrządzić straty materialne.

Według USGS epicentrum wstrząsów znajdowało się 37 km na północny wschód od miejscowości Ambon, na głębokości 29 km.

„Spałem z moją rodziną, kiedy nagle cały dom zaczął się trząść. To było naprawdę silne trzęsienie. Wybiegliśmy na zewnątrz, nasi sąsiedzi zrobili to samo. Wszyscy wpadli w panikę” – relacjonował telefonicznie dziennikarzom jeden z mieszkańców Ambon.

Indonezja, która jest archipelagiem 17 tys. wysp i wysepek, usytuowana jest na styku trzech płyt tektonicznych – indopacyficznej, australijskiej i euroazajtyckiej i jest szczególnie narażona na silne trzęsienia ziemi. W Indonezji jest ponad 100 wulkanów.

Kraj wchodzi w skład tzw. „ognistego kręgu” otaczającego Ocean Spokojny, charakteryzującego się wysoką aktywnością wulkaniczną i tektoniczną.

Katastrofalne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1 st. w końcu grudnia 2004 r. zabiło ponad 220 tys. ludzi w rejonie Oceanu Indyjskiego – w tym 170 tys. w Indonezji.

PAP

drukuj