fot. PAP/EPA

D.Trump: Porozumienie handlowe z Chinami szybciej niż myślicie

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w środę, że porozumienie kończące trwającą już prawie 15 miesięcy wojnę handlową z Chiami może być osiągnięte szybciej niż się powszechnie sądzi. Dodał, że Chińczycy kupują w USA duże ilości towarów rolnych, w tym wołowinę i wieprzowinę.

„Oni (Chińczycy) chcą bardzo porozumienia…Może do tego dojść szybciej niż myślicie” – powiedział Donald Trump dziennikarzom w Nowym Jorku.

„Chińczycy starają się być dla mnie mili, a ja byłem dla nich miły” – powiedział prezydent dodając: „mieliśmy niektóre bardzo dobre rozmowy”.

„Wiecie dlaczego oni chcą dojść do porozumienia ? Ponieważ tracą miejsca pracy, ponieważ ich systemy zaopatrzenia rwą się, a firmy wynoszą się z Chin i przenoszą się do innych krajów, w tym do Stanów Zjednoczonych” – mówił Donald Trump.

Zauważył, że „w międzyczasie USA inkasują miliardy dolarów w formie ceł”.

Według prezydenta, Chiny wznowiły zakupy amerykańskich towarów rolnych.

„Zaczęli od wołowiny i innych rzeczy, w tym wieprzowiny, dużych ilości wieprzowiny” – poinformował.

„Oni chcą i powinni chcieć porozumienia. Pytanie czy my chcemy ?” – powiedział.

Reuter zauważył, że Trump wypowiadał się nazajutrz po wygłoszeniu ostrej krytyki chińskich praktyk handlowych w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Specjalny przedstawiciel rządu USA ds. handlu Robert Lighthizer potwierdził w środę, że obie strony prowadzą rozmowy, a na początku października w Waszyngtonie oczekiwana jest chińska delegacja handlowa.

Wojna handlowa polegająca na nakładaniu coraz wyższych ceł na towary drugiej strony między dwiema największymi gospodarkami na świecie grozi – jak podkreślają ekonomiści – destabilizacją całego handlu międzynarodowego.

Donald Trump usiłował, nakładając coraz wyższe cła, zmusić Chińczyków do zniesienia barier handlowych i zmniejszyć w ten sposób olbrzymią nierównowagę na korzyść Chin w wymianie handlowej.

PAP

drukuj