By JLogan - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2668394

Sesja plenarna PE w Strasburgu

Dzisiaj o godzinie 18.00 rozpoczyna się czterodniowe posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego. Sesja ma miejsce w formule zdalnej we Francji. Pomimo wielu przypadków zakażeń COVID-19 w Parlamencie Europejskim nie zdecydowano się na anulowanie sesji w Strasburgu, a głosowania w sprawie wyboru władz Europarlamentu zaplanowano przez internet.

Zdalna formuła głosowań w Parlamencie Europejskim nie jest dla europosłów nowością. Tego rodzaju procedura od jakiegoś czasu jest kontynuowana w Brukseli czy Strasburgu, zarówno podczas posiedzeń plenarnych, jak i parlamentarnych komisji. Po śmierci Włocha Davida Sassoliego obowiązki przewodniczącego Parlamentu Europejskiego przejęła deputowana z frakcji Europejskiej Partii Ludowej Roberta Metsola, która podtrzymała decyzję o zdalnej formule głosowań.

Tym razem będą one dotyczyć wyboru przewodniczącego, 14 wiceprzewodniczących oraz 5 kwestorów. Metsola stara się o przewodnictwo w Parlamencie Europejskim na najbliższe 2,5 roku. Właśnie minął termin zgłaszania kandydatur do pierwszej tury głosowania w sprawie nowego szefa europarlamentu, które zostały złożone na ręce zastępcy sekretarza generalnego. W tym tygodniu najważniejszą sprawą są właśnie wybory. W środę na sali obrad pojawić ma się również prezydent Francji Emmanuel Macron w związku z objęciem przez Francję przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

Były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł Ryszard Czarnecki, przypomina, że mające miejsce w tym tygodniu wybory władz jednej z kliku unijnych instytucji zostały już wcześniej zaplanowane.

– Ten wybór nie jest związany ze śmiercią dotychczasowego szefa Parlamentu Europejskiego, Włocha Davida Marii Sassoliego. Akurat przypada połowa pięcioletniej kadencji i w tym czasie zawsze wybierany jest przewodniczący, wiceprzewodniczący europarlamentu, kwestorzy, a także szefowie komisji. Faworytem na szefa PE jest przedstawicielka najmniejszego kraju członkowskiego UE (Malty), Roberta Metsola – mówi europoseł Ryszard Czarnecki.

Nazwisko zwycięzcy w walce o fotel przewodniczącego Parlamentu Europejskiego poznamy już jutro.

Dawid Nahajowski/RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl