twitter.com/KancelariaSejmu

20 wozów ratowniczo-gaśniczych przekazano do dolnośląskich komend PSP

20 wozów ratowniczo-gaśniczych przekazano w poniedziałek do dolnośląskich komend PSP. „To jest ważny dzień dla Dolnego Śląska, bo wzmacnia poczucie bezpieczeństwa w regionie” – powiedziała podczas uroczystości marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Marszałek podkreśliła, że PSP jest filarem bezpieczeństwa przeciwpożarowego w Polsce.

„Strażacy z PSP i OSP mają przed sobą coraz to nowe wyzwania. Kiedyś były to głównie pożary; dziś to też inne niebezpieczne zdarzenia. Dziękuję za oddanie i poświęcenie, za to, że ratujecie życie i mienie innych; dziękuję za waszą ciężką służbę” – powiedziała Elżbieta Witek.

Dodała, że służba straży pożarnej cieszy się najwyższą opinią wśród społeczeństwa.

„Ostatnie dwa lata były bardzo trudne i ten rok nie będzie należał do łatwych. Ale w tych trudnych czasach w ciągu ostatnich dwóch lat zawsze mogliśmy na strażaków liczyć” – mówiła.

Strażakom przekazano 20 samochodów ratowniczo-gaśniczych, w tym 16 średnich i 4 ciężkie. Auta trafiły do 15 komendy PSP na Dolnym Śląsku. Koszt zakupu tego sprzętu to 19 mln zł, z czego 10 mln zł pochodziło z budżetu państwa. Kupno aut wsparto też środkami m.in. z funduszu przeciwdziałania COVID-19, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, samorządu województwa dolnośląskiego oraz lokalne samorządy i firmy.

„To jest ważny dzień dla Dolnego Śląska, bo wzmacnia poczucie bezpieczeństwa w regionie” – powiedziała marszałek.

Nowe auta zastąpią starsze wozy, które zostaną przekazane jednostkom OPS działającym na terenie województwa dolnośląskiego. Elżbieta Witek podkreśliła, że lokalne samorządy czekały na przekazanie do OSP wycofywanych wozów strażackich z PSP.

„To jest dla wszystkich oszczędniej, ale i łatwiej. Chodzi o to, by system bezpieczeństwa w całej Polsce był jednakowy” – wskazała Elżbieta Witek.

Podkreśliła przy tym, że na Dolny Śląsk wkrótce trafi kolejne 13 wozów strażackich.

Premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości przekazania wozów strażackich podkreślił, że unowocześnienie baz technicznej PSP, to obok profesjonalnego wyszkolenia jej kadr, główny warunek powodzenia działań ratowniczych.

„Cieszę się, że dzięki nowemu sprzętowi dolnośląska PSP będzie mogła wypełniać swoje zdania jeszcze bardziej efektywnie” – napisał premier RP.

Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbrygadier Adam Konieczny zwrócił uwagę, że wsparcie, jakie otrzymała dolnośląska PSP, jest największym w historii.

„Rocznie kupowaliśmy około 5-6 samochodów do jednostek organizacyjnych PSP w regionie, a dziś to jest 20 wozów (…) To bardzo duże wsparcie, ponieważ dotyczy podstawowego sprzętu ratowniczego” – mówił nadbrygadier Adam Konieczny.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl