PAP/Grzegorz Momot

[TYLKO U NAS] Insp. M. Lewandowski: Jeśli wysyłamy nasze pociechy na jakikolwiek wyjazd zorganizowany, to pamiętajmy, że możemy poprosić policję o sprawdzenie stanu technicznego autokaru

Warto zadbać o stan techniczny naszego pojazdu. Udanie się do stacji obsługi diagnostycznej czy do zaprzyjaźnionego mechanika i sprawdzenie stanu samochodu da nam komfort tego, że jadąc się w dłuższą podróż będziemy mieli przekonanie, iż nasz pojazd jest sprawny. Jeżeli planujemy wyjazd znad morza w góry, to nie spieszmy się, zaplanujmy go rozsądnie. Czas ferii to okres natężonego ruchu na ulicach. Apeluję, żeby zaplanować wyjazd rozsądnie, żeby podczas dłuższych podróży odpoczywać, bo to jest bardzo ważne- wskazał Inspektor Maciej Lewandowski, Komendant Miejski Policji w Toruniu, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Od dziś do 27 lutego w kraju trwają ferie zimowe dla poszczególnych województw. Jest to czas odpoczynku i wielu podróży zarówno zorganizowanych, jak i tych rodzinnych. Podczas zimowego odpoczynku należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa tak, aby ten czas nie niósł za sobą smutnych wydarzeń i wypadków.

Ferie zimowe to czas przede wszystkim odpoczynku dla nas i dzieci. Jest to również czas wyjazdów zorganizowanych, jak i tych rodzinnych w ramach wczasów. Myślę, że warto wiedzieć tutaj o kilku sprawach, które mogą być przydatne. Jeśli wysyłamy nasze pociechy na jakikolwiek wyjazd zorganizowany, to pamiętajmy, że możemy poprosić policję o sprawdzenie stanu technicznego autokaru, którym nasze dzieci będą udawać się na ferie zimowe. Można to zgłosić na każdej stronie komendy miejskiej policji, w całej Polsce dostępny jest telefon, pod który możemy zgłosić chęć sprawdzenia stanu technicznego autokaru, ale też przy tej okazji stanu trzeźwości kierowcy (…) Warto ten telefon wykonać trochę wcześniej, bo wtedy można ustalić dogodny czas i termin kontroli. Myślę, że jest to rzecz bardzo ważna i istotna – mówił insp. Maciej Lewandowski.

W internecie dostępna jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki niej możemy zobaczyć, czy w rejonie, w który udaje się nasze dziecko, nie występują jakieś zagrożenia.

Jest takie narzędzie jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wpisując tę nazwę w przeglądarkę wyświetli nam się mapa całej Polski. Dzięki temu możemy zobaczyć rejon, miejsce, ulicę, gdzie nasze pociechy będą spędzały ferie zimowe i tam naniesione są zagrożenia. Zagrożenia te naniesione są na mapę przez mieszkańców, osoby przebywające w tym rejonie – wyjaśnił Komendant Miejski Policji w Toruniu.

Wysyłając swoją pociechę na obóz czy kolonie każdy rodzic chce mieć pewność, że jego dziecko jest bezpieczne. Wyjazdy zorganizowane zgłaszane są do kuratorium oświaty, dzięki temu możemy mieć pewność, że miejsce, do którego jedzie nasza pociecha, jest bezpieczne.

Wysyłając dziecko na wyjazd zorganizowany możemy sprawdzić na stronie kuratorium oświaty czy dany obóz, kolonie, półkolonie są zarejestrowane w odpowiednim oddziale kuratorium oświaty. Wtedy możemy mieć przekonanie, że jeśli chodzi o miejsce, kwestię bezpieczeństwa przeciwpożarowego, tam jest wszystko w porządku – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Oprócz wypoczynku zorganizowanego rodzice decydują się również na rodzinne wyjazdy ze swoimi dziećmi. Warto pamiętać o sprawdzeniu pojazdu przed ruszeniem w trasę. Kierowcy pokonujący długie dystanse nie powinni również zapominać o odpoczynku, który regeneruje ich organizm.

Warto zadbać o stan techniczny naszego pojazdu. Udanie się do stacji obsługi diagnostycznej czy do zaprzyjaźnionego mechanika i sprawdzenie stanu samochodu da nam komfort tego, że jadąc się w dłuższą podróż będziemy mieli przekonanie, iż nasz pojazd jest sprawny. Jeżeli planujemy wyjazd z nad morza w góry, to nie spieszmy się, zaplanujmy go rozsądnie. Czas ferii to okres natężonego ruchu na ulicach. Apeluję, żeby zaplanować wyjazd rozsądnie, żeby podczas dłuższych podróży odpoczywać, bo to jest bardzo ważne – podkreślił insp. Maciej Lewandowski.

Polskie góry to jedno z najczęściej wybieranych miejsc podczas zimowego wypoczynku. Wybierając się w góry należy pamiętać, że zimą w tych rejonach jest bardzo dużo śniegu, co za tym idzie – nawierzchnia jezdni może być śliska i trudna do pokonania. W takich momentach warto mieć przy sobie łańcuchy.

Wybierając się w góry opony zimowe są podstawą. Myślę, że samochód każdego rozsądnego kierowcy wyposażony jest w opony zimowe. Jeżeli rzeczywiście udajemy się gdzieś w góry, gdzie w tym czasie jest śnieg, to zaopatrzmy się w łańcuchy – wskazał Komendant Miejski Policji w Toruniu.

Inspektor Maciej Lewandowski przypomniał, że od początku roku obowiązują nowe przepisy dotycząc kar za wykroczenia drogowe.

Od 1 stycznia 2022 roku weszły nowe przepisy dotyczące kar za wykroczenia drogowe. Za przekroczenie prędkości o 31km/h mandat wzrósł z 300 zł na 800 zł – jest to spory wzrost, bo aż o 500 zł. Mandat karny za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym jest jeszcze większy. Ponadto każde wykroczenie, które popełni kierowca w rejonie przejścia dla pieszych , karane będzie w wysokości 1500 zł. Te przepisy dotyczą nie tylko kierowców, ale również pieszych, bo nie wolno rozmawiać w trakcie przechodzenia przez przejście dla pieszych. Tutaj grzywna będzie w wysokości 300 zł – zaznaczył policjant.

Całą rozmowę z insp. Maciejem Lewandowskim można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl