Separatyści nadal przejmują budynki państwowe

Prorosyjscy separatyści z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) nadal przejmują budynki instytucji państwowych na wschodniej Ukrainie – poinformowała administracja obwodowa w Doniecku.

„Przedstawiciele DRL rozszerzają strefę kontroli nad działalnością organów władzy” – oświadczono w przekazanym mediom komunikacie. Administracja podała, że w 280-tysięcznej Gorłówce zwolennicy DRL przejęli siedzibę prokuratury rejonowej, a w 50-tysięcznym Dzierżyńsku wznieśli barykadę przy wejściu do rady miejskiej.

„Napięta sytuacja panuje w Doniecku, Debalcewe, Dzierżyńsku, Drużkowce, Gorłówce, Jenakijewe, Kostiantynówce, Krasnym Łymanie, Kramatorsku, Słowiańsku i rejonie (powiecie) słowiańskim” – głosi oświadczenie donieckiej administracji obwodowej. W obwodzie donieckim, w okolicach zajętego przez separatystów Słowiańska, władze ukraińskie prowadzą operację antyterrorystyczną.

Od poniedziałku do godzin popołudniowych we wtorek od strzałów broni palnej zginęło tam – jak informuje obwodowy wydział zdrowia – osiem osób. Wśród zabitych jest czterech wojskowych sił ukraińskich. Według ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa po stronie separatystów śmierć poniosło co najmniej 30 bojowników.

Władze Ukrainy tłumaczą, że otoczyły Słowiańsk szczelnym pierścieniem, jednak nie wkraczają do miasta w obawie o życie jego cywilnych mieszkańców.

PAP

drukuj