fot. twitter.com/bogusrogalski

[TYLKO U NAS] Dr B. Rogalski o bieżącej sytuacji wokół Ukrainy: Gra toczy się o to, czy Rosja Władimira Putina odtworzy swoją strefę wpływów z czasów Związku Radzieckiego

Gra toczy się o to, czy Rosja Władimira Putina odtworzy swoją strefę wpływów z czasów Związku Radzieckiego. To jest główny cel działań Władimira Putina, aby dawne radzieckie republiki powróciły pod wpływy Moskwy. Patrząc szerzej, naciski geopolityczne są także takie, aby strefy wpływów w Europie zostały podzielone między Rosję i Niemcy. Dochodzi do tego jeszcze odwieczne starcie Wschodu i Zachodu. (…) Do momentu, do którego „geopolityczne płyty tektoniczne” kierowane przez USA, Chiny czy Rosję nie nachodzą na siebie zbyt gwałtownie, mamy na świecie względny spokój. Kiedy zaczynają na siebie nachodzić, jak to się dzieje dzisiaj, wówczas dochodzi do konfliktów, często również militarnych – mówił dr Bogusław Rogalski, ekspert ds. międzynarodowych, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Sytuacja wokół Ukrainy cały czas jest bardzo napięta. [czytaj więcej] W każdej chwili może dojść do prowokacji ze strony Federacji Rosyjskiej. Do sprawy odniósł się dr Bogusław Rogalski. [więcej] 

– Bez wątpienia widmo wojny wisi nad Europą. Sytuacja jest na tyle niebezpieczna i nabrzmiała z geopolitycznego i militarnego punktu widzenia, że interwencja zbrojna lub atak na Ukrainę raczej nastąpi. To, co dzieje się dzisiaj wokół Ukrainy i w całej Europie Wschodniej, jest bardzo niebezpiecznym zbiegiem okoliczności, jaki został wypracowany przez wiele zaniechań i błędnych decyzji, które skumulowały się właśnie teraz – wskazał ekspert ds. międzynarodowych.

– Gra toczy się o to, czy Rosja Władimira Putina odtworzy swoją strefę wpływów z czasów Związku Radzieckiego. To jest główny cel działań Władimira Putina, aby dawne radzieckie republiki powróciły pod wpływy Moskwy. Patrząc szerzej, naciski geopolityczne są także takie, aby strefy wpływów w Europie zostały podzielone między Rosję i Niemcy. Dochodzi do tego jeszcze odwieczne starcie Wschodu i Zachodu, czyli Rosji ze Stanami Zjednoczonymi. Ma ono miejsce właśnie w punktach zapalnych, którym dzisiaj jest Ukraina – dodał.

Gość Radia Maryja przedstawił sytuację geopolityczną z perspektywy największych mocarstw światowych.

– Do momentu, do którego „geopolityczne płyty tektoniczne” kierowane przez USA, Chiny czy Rosję nie nachodzą na siebie zbyt gwałtownie, mamy na świecie względny spokój. Kiedy zaczynają na siebie nachodzić, jak to się dzieje dzisiaj, wówczas dochodzi do konfliktów, często również militarnych. USA próbują dzisiaj gasić pożar, który poniekąd same sprowokowały i wywołały nieprzemyślanymi decyzjami administracji Joe Bidena. Mam tu na myśli gwałtowne wycofanie wojska amerykańskich z Afganistanu. Wycofanie się z tamtej strefy wpływów, która w pewnym sensie zawsze blokowała i szachowała zarówno Rosję, jak i Chiny było potężnym błędem – powiedział dr Bogusław Rogalski.

– Kolejnym dużym błędem było wycofanie się ze strefy amerykańskich wpływów w Europie oraz zmiana wektorów politycznych na Starym Kontynencie. W czasach Donalda Trumpa owe wektory były rozstawione bardzo symetrycznie, rozsądnie i mądrze. Administracja Donalda Trumpa wiedziała, że kluczem do bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej jest silna Polska. Donald Trump robił wszystko, aby wzmocnić Polskę na arenie międzynarodowej. Joe Biden niestety zaniechał tę politykę. Za zaniechania przychodzi nam dzisiaj płacić – mówił prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Bieżąca sytuacja geopolityczna jest niebezpieczna także z perspektywy Polski.

– Z polskiego punktu widzenia sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że za chwilę dojdzie do manewrów zapowiadanych na Białorusi. Nasz wschodni sąsiad jest dzisiaj wykorzystywany przez Władimira Putina do blokowania i szantażowania Rzeczypospolitej. Ważne jest, aby nie doszło do popełnienia żadnych błędów, które sprowokowałyby jedną lub drugą stronę do rozszerzenia konfliktu na inne kraje europejskie – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

– Polska nie powinna jednak bezpośrednio ucierpieć na potencjalnym konflikcie, bo celem samym w sobie są ukraińskie obwody, w których Rosjanie stanowią większość – podsumował.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Bogusława Rogalskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl