Senat debatował nad ustawą RTV

W Senacie odbyła się debata nad nowelą ustawy o RTV. Dokument uderza przede wszystkim w Telewizję Trwam. Głosowanie zaplanowano na jutro. 

Wczoraj nowelę zaakceptowały połączone senackie komisje: kultury i ustawodawcza. Przepisy zakładają podwyżkę opłat koncesyjnych dla nadawców telewizyjnych z 13 do ok. 26 mln zł.

Podczas debaty senatorowie zgłaszali szereg wątpliwości.Senator Jan Maria Jackowski pytał m.in. o intencje jakimi kierowała się KRRiT domagając się podwyższenia opłat za koncesje.

– Wobec tego co dzieje się w tej chwili w obszarze cyfryzacji Polski i przebiegu konkursu na rozszerzenia koncesji – mówię o tym pamiętnym z ubiegłego roku w wyniku której mamy w Polsce serię różnych protestów i sprawę w Naczelnych Sądzie Administracyjnym – następuje zmiana, która może być odbierana jako element dyskryminacyjny w stosunku do podmiotów, które nie będą dysponowały takimi środkami. Skąd zmiana wysokości tych opłat w stosunku do wydłużenia pierwotnego? Dlaczego wysokie komisje przyjęły bez poprawek podwyższone przez Sejm opłaty? – pytał sen. Jan Maria Jackowski.

Senator Janina Sagatowska zwracając się do uczestniczącej w debacie wiceminister kultury Małgorzaty Omilanowskiej akcentowała, że na etapie budowania społeczeństwa obywatelskiego, gdzie istotną rolę odgrywa dostęp informacji i edukacji poprzez media może dojść do zahamowania tego procesu.

– Czy rząd uważa, że właśnie poprzez śrubowanie opłat i nakładanie danin na tych którzy chcą budować społeczeństwo obywatelskie poprzez rozszerzanie różnego rodzaju mediów. Czy rząd nie powinien być aktywny żeby zastopować takie unormowane, które rozłożoną media. Na drodze budowania społeczeństwa obywatelskiego będziemy się zatrzymywać, a wręcz cofać – powiedziała senator Janina Sagatowska.

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak po raz kolejny potwierdził, że pomysłodawcą podwyżki jest Krajowa Rada, i zapewnił, że wyższe stawki będą dotyczyć wyłącznie nadawców nadających w wysokiej rozdzielczości, tj. w technologii HD, którzy zajmują dwa razy więcej miejsca na multipleksie niż nadawcy w technologii SD. Dworak poinformował, że w kwietniu 2014 r. TVP zwolni 4 miejsca na MUX-1. Konkurs dla nadawców starających się o te miejsca musi być rozpisany przed końcem roku.

Jak mówił KRRiT nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji, czy będą to wyłącznie nadawcy w niskiej rozdzielczości, którzy zajmują jedną ósmą pasma częstotliwości multipleksu, czy także nadawcy w technologii HD, którzy dla swoich programów potrzebują dwie ósme pasma – zastrzegł Dworak. – Tylko brak opłat koncesyjnych hamuje konkurs – powiedział szef Krajowej Rady.

Część senatorów nie zgadza się na to, aby podnosić o 100 % opłatę koncesyjną za obecność na multipleksie cyfrowym  – powiedział senator Wojciech Skurkiewicz.

To jest nieuczciwe i w naszym przekonaniu tak być nie powinno. Byłem zdumiony tłumaczeniem przewodniczącego KRRiT, który poinformował, że KRRiT zaproponowała zwiększenie o 100 procent opłaty koncesyjnej. To wszystko ma się nijak do rzeczywistości. Do tej pory opłaty koncesyjne, które były przyjmowane od podmiotów i znalazły się chociażby na pierwszym multipleksie, były o wiele niższe niż zaproponowane przez KRRiT. Mało tego, ta opłata została  rozłożona dodatkowo na wiele miesięcznych rat – powiedział senator Wojciech Skurkiewicz.

Senator Wojciech Skurkiewicz wykazuje przewrotność Jana Dworaka, przewodniczącego KRRiT .

– To jest zupełnie sprzeczne z tym, co podczas posiedzenia plenarnego w lipcu mówił  przewodniczący KRRiT. Kiedy pierwszy raz  ustawa  ta była omawiana w Senacie mówił, że opłaty są na poziomie, była to wtedy pierwotna kwota niespełna 13 milionów zł. Tak miało zostać, aby w żaden sposób nie zażynać finansowo tych podmiotów, które będą funkcjonowały na multipleksach przy olbrzymiej polskiej mizerii rynku reklamowego. Taka propozycja, która wychodzi z KRRiT w moim przekonaniu staje zupełnie w poprzek całej filozofii cyfryzacji rynku mediowego w naszym kraju – dodał senator Wojciech Skurkiewicz.

Senator Jan Maria Jackowski stwierdził, ze rządząca koalicja PO-PSL chce finansowo wykluczyć Telewizję Trwam.

Przyjęcie tego projektu bez poprawek może oznaczać wykluczenie cyfrowe, które będzie dokonywane według kryterium finansowego. Może się okazać, że KRRiT prędzej czy później uzna swój błąd i przyzna koncesję. Natomiast zostanie ustalona tak wysoka opłata za tą koncesję, że w praktyce będzie ona niemożliwa do zrealizowania, czyli mielibyśmy do czynienia z pewnym zabiegiem socjotechnicznym, jesteśmy za a nawet przeciw – powiedział senator Jan Maria Jackowski.

Tymczasem bardziej niebezpieczną ustawą jest nowelizacja prawa telekomunikacyjnego. PO chce zwiększyć opłaty za częstotliwości dla nadawców radiowych z 2,5 mln do 19 mln zł, a dla nadawców telewizyjnych z 240 tys. do 10 mln zł.

Nowelę prawa telekomunikacyjnego senatorowie rozpatrzą w listopadzie. Wcześniej projekt trafi do senackiej komisji Gospodarki Narodowej.

Tymczasem organizowane są marsze w obronie TV Trwam. Najbliższe odbędą się w niedzielę w Olkuszu i 27 października w Jarosławiu i Lęborku.

Trwa także akcja zbierania podpisów pod protestem do KRRiT przeciwko dyskryminacji TV Trwam. Do dzisiaj podliczono 2 mln  383 tys. 554 kopie podpisów.

Wypowiedź senatora Jana Maria Jackowskiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj