Prezes UKE Magdalena Gaj (fot. M. Borawski)

Sprawa TV Trwam może potrwać w UKE do 15 lutego

Do 15 lutego może potrwać proces rozpatrzenia skarg obywatelskich i zakończenia postępowania wszczętego przez Prezesa UKE ws. TV Trwam – poinformowała w komunikacie prezes Urzędu Magdalena Gaj.

Decyzja w tym terminie może opóźnić rozpoczęcie nadawania TV Trwam na MUX-1. Przypomnijmy, że według porozumienia między publicznym a katolickim nadawcą 15 lutego TV Trwam miała już zająć miejsce na MUX-1.

Zwłoka w postępowaniu administracyjnym dotyczącym rezerwacji częstotliwości dla miejsca należnego TV Trwam wywołuje sprzeciw społeczny. Polacy wysyłają do ministra administracji i cyfryzacji skargi.

Prezes UKE poinformowała dziś w komunikacie, że do 17 stycznia 2014 roku prezes UKE otrzymała blisko 100 tysięcy skarg obywatelskich. Prezes Magdalena Gaj zapewniła, że skargi zostaną włączone do akt i rozpatrzone w toku postępowania w sprawie zmiany rezerwacji częstotliwości. Jednak według komunikatu postępowanie potrwa do 15 lutego.

Komunikat dotyczy dwóch spraw – dużego poparcia społecznego dla katolickiego nadawcy oraz opóźnienia terminu rozpoczęcia przez niego  nadawania w sygnale MUX-1– mówi Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis. Zaznaczyła, że o ile ta pierwsza sprawa jest bardzo dobra to druga informacja niepokoi.

– Pani prezes UKE przewiduje iż zakończy postępowanie ws. rezerwacji częstotliwości dokonanej na rzecz Telewizji Polskiej S.A. do dnia 15 lutego 2014 roku. Niepokoi mnie to dlatego, bo gdyby tak miało być, to oznacza, że mimo porozumienia zawartego między TVP a Fundacją Lux Veritatis w sprawie zmiany podmiotu na MUX-1, nie będziemy mogli rozpocząć nadawania od dnia 15 lutego 2014 roku. Gdybyśmy tego dnia mieli otrzymać decyzję rezerwacyjną, to pamiętajmy że TV Trwam musi jeszcze uzyskać pozwolenia radiowe, tak abyśmy mogli się wpiąć z sygnałem na MUX-1 – tłumaczy dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Lidia Kochanowicz dodaje, że w projekcie decyzji rezerwacyjnej, który został przekazany do KRRiT terminem zakończenia postępowania jest 10 lutego.

– Kolejny raz ten termin jest w tej chwili przez UKE przesuwany i trudno mi powiedzieć, czemu tak się dzieje – Lidia Kochanowicz.

RIRM

drukuj